هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
هرمزگان نگران تر از قبل/هر آنچه از “پشه آئدس” باید بدانید مرادی: باید سالیانه یک میلیون اشتغال زایی داشته باشیم بچه دار شدن ۲۰۰ زوج نابارور در مرکز درمان ناباروری هرمزگان اعطای ۲۲ دستگاه کانکس به مدارس مناطق زلزله زده هرمزگان
احمد کناری نژاد در نطق پیش از دستور :

ساختار فعلی شورا شهر‌بندرعباس در برنامه ریزی و مدیریت یکپارچه شهری اثربخش نیست

احمد کناری نژاد در نطق پیش از دستور سیزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت :

ذکر نکاتی را در خصوص ساختار شورای اسلامی شهر بندرعباس لازم و ضروری می دانم.

 بازخبر/احمد کناری نژاد در نطق پیش از دستور سیزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت :

ذکر نکاتی را در خصوص ساختار شورای اسلامی شهر بندرعباس لازم و ضروری می دانم.

آن چه مسلم است این است که ارائه ی خدمات مطلوب و اثر بخش از اولویت های اساسی شورای اسلامی شهر  بندرعباس می باشد.

اما اگر با نگاهی ژرف، آگاهانه و با درک درستی از شرایط، به ساختار فعلی شورای اسلامی شهر بندرعباس بنگریم، این ساختار را ساختار مطلوبی جهت تحقق اهداف خدمات رسانی اثربخش نمی یابیم و  به نظر می رسد تا زمانی که شاهد تحول در ساختار موجود نباشیم نمی توان اقدامات اساسی و ماندگاری را به نفع شهر بندرعباس و شهروندان انجام داد.

در این راستا شورای اسلامی شهر بندرعباس در دو بخش ساختار اداری و ساختار فیزیکی نیازمند بازنگری و بروز رسانی ساختار، متناسب با چالش ها و نیازهای فعلی در جهت ایفای بهتر نقش خود می باشد‌ و در صورتی که این مهم در شورا به عنوان سیاستگذار و ناظر بر عملکرد مدیریت شهری تحقق یابد و به گونه ای صحیح پیاده سازی شود، می توان افق های روشن تری را برای شهرداری نیز متصور شد.

در کمیسیون های شورای اسلامی شهر بندرعباس در  شرایط فعلی کمتر طرح و ایده ای برای بهبود و تحول فعالیت ها مطرح می شود، حال آن که اگر ساختار درستی در شورای اسلامی شهر بندرعباس وجود داشت در نتیجه ی پژوهش، هدف گذاری، برنامه ریزی منسجم و عمل موثر با بهره گیری حداکثری از نظرات نخبگان، ایده پردازان و صاحب نظران، بسیاری از این نیازها پیش از ورود به کمیسیون، شناسایی و امکان رفع آن ها مهیا می گردید.

بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی ، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه ی انتخابیه و تهیه ی طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه ها، جهت برنامه ریزی و ارائه ی آن به مقامات و مسئولان ذیربط از جمله وظایف شوراها به استناد بند ۲ ماده ی ۷۱ وظایف شورای اسلامی شهر می باشد و بدون تردید اگر این امر با کار مطالعاتی ، پژوهشی و تبادل نظر تخصصی همراه نباشد، از دقت لازم برخوردار نخواهد بود و چشم انداز آینده گری به صورت اصولی و دقیق در آن لحاظ نخواهد شد.

مطالعات علمی، بررسی و مباحثه ی تخصصی، می تواند بستری را فراهم آورد تا ابتدا طرح ها و پروژه هایی که برای حل مشکلات و بهبود کیفیت زندگی شهری مورد نیازند مشخص گردد، سپس امکان اجرایی شدن آن ها از حیث بودجه، منابع و ظرفیت های شهری بررسی شود و سرانجام آن دسته از طرح ها و پروژه های مورد نیازی که امکان اجرایی شدن دارند به ترتیب ضرورت و اولویت مشخص شوند. پیامد این امر، افزایش رضایت شهروندان و پیشگیری از هدر رفت هزینه و وقت در پروژه هایی است که اجرای آن ها در اولویت قرار ندارد و می توان بودجه ی مصروف در این پروژه ها را صرف مسائل ضروری تر شهری نمود.

بنابراین کار مطالعاتی و مباحثه ی کارشناسی، شورا را در ایفای بهتر نقش نظارتی خود بر پروژه ها و برنامه های مدیریت شهری نیز از حیث بررسی تخصصی این برنامه ها یاری می رساند و امکان پیش بینی های لازم در پروژه ها و توجه به جزئیات را مهیا می کند.

سیستم سنتی و پوسیده ی مدیریت و عاری از ایده پردازی و خلاقیت امروزه برای شهرها راهگشا نیست و مشکلات کلان شهرها را حل نمی کند بلکه برای رفع مشکلات نیاز به یک هم افزایی عمومی و سازمانی در جهت ارتقای کیفیت خدمات رسانی به مردم هستیم.

ضرورت تشکیل کمیسیون های ویژه متناسب با نیاز شهر بندرعباس و همچنین کمیته ها و کارگروه های مرتبط با کمیسیون ها، از حیث فراهم آمدن امکان بررسی تخصصی و کارشناسی مسائل شهری ، پروژه ها و برنامه های مدیریت شهری و همچنین ارائه ی طرح ها و راهکارهای علمی و کارشناسی با بهره گیری از ظرفیت دستگاه ها و نهادهای ذی ربط ، نخبگان و کارشناسان، بسیار حائز اهمیت است.   و چنانچه این امر محقق شود به طور حتم می توان از ظرفیت استاندار محترم و مجمع نمایندگان محترم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز به منظور تسهیل در حل مسائل شهری و اجرای برخی پروژه های زیر بنایی با استفاده از ظرفیت های استانی و ملی، بهره ی بیشتری برد.

در این راستا پیشنهاد می شود تشکیل کمیسیون های ویژه ای در زمینه ی ساماندهی بافت های فرسوده و مناطق کم برخوردار، ساماندهی ساحل، صنایع، سرمایه گذاری و محیط زیست با توجه به نیاز شهر بندرعباس در دستور کار شورای اسلامی شهر بندرعباس قرار بگیرد تا با استفاده از نظرات کارشناسی   به سمت احقاق حقوق مردم بندرعباس و  ارائه ی خدمات شهروندی مطلوب تر گام برداریم و با بهره گیری حداکثری از کلیه ی ظرفیت ها، خروجی مناسبی را جهت ساماندهی مسائل شهری و توسعه ی شهر بندرعباس به شهرداری ارائه دهیم.

تامین منابع انسانی مورد نیاز اعضای شورا نیز موضوع مهم دیگری در راستای اصلاح ساختار اداری شورای اسلامی شهر بندرعباس است که می تواند اعضا را در جهت ایفای بهتر نقش خود یاری نماید.

در کلانشهرها، شاهد هستیم هر عضو شورا از تعدادی نیروی انسانی مجزا به منظور سهولت در کار، برنامه ریزی و بررسی کارشناسی طرح های مطالعاتی بهره می برد که این امر، با امکان بهره وری بیشتر از زمان، تحقق اهداف خدمات رسانی اثر بخش در حوزه ی سیاستگذاری کلان ، حوزه ی طرح ها و لوایح و همچنین حوزه ی نظارت، از رهگذر امکان بررسی تخصصی و کارشناسی طرح های پیشنهادی و همچنین برنامه ریزی و ارائه ی راهکارهای راهبردی را تسهیل می کند.

حال آن که در ساختار فعلی شورای اسلامی شهر بندرعباس، اعضای شورا با توجه در اختیار نداشتن منابع انسانی، عملا زمان زیادی را جهت انجام اقدامات اساسی در زمینه ی موارد فوق الذکر در اختیار ندارند.

و در نهایت اصلاح ساختار فیزیکی دفتر کار شورای اسلامی شهر نیز از جمله موضوعاتی است که در صورت تحقق ، می تواند سبب ایفای بهتر نقش شورا شود.

در این راستا تفکیک ساختمان اداری شورا و شهرداری و تفکیک اتاق کار اعضای شورا از یکدیگر که در کلانشهرها نیز شاهد آن هستیم می تواند در ارائه ی خدمات به شکل مطلوب تر موثر باشد.

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.