هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
شما عموسامی یا عموتام!؟ توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول و دور از واقعیت آمریکا حق ندارد برای سیاست‌های ایران در منطقه تعیین تکلیف کند/حق اقدامات قانونی را برای خود محفوظ می داریم مسکو: تشدید فشارهای آمریکا باعث سرسخت‌تر شدن مواضع ایران می‌شود

افزایش کارآمدی و شفافیت گمرکات در اولویت است/رشد اقتصادی و کاهش تورم نشان از موفقیت دولت است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در گمرکات در عین شفافیت باید با قاچاق مبارزه کرد و امروز شاهد کاهش آمار این پدیده شوم هستیم که میزان آن از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است که می‌توان آن را نتیجه اقدامات دستگاه‌های مختلف ازجمله گمرک دانست.

بازخبر / وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در گمرکات در عین شفافیت باید با قاچاق مبارزه کرد و امروز شاهد کاهش آمار این پدیده شوم هستیم که میزان آن از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است که می‌توان آن را نتیجه اقدامات دستگاه‌های مختلف ازجمله گمرک دانست.

علی طیب نیا در حاشیه بازدید از گمرک شهید رجایی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، افزود: روند تقویت و تسهیل امور گمرکی از سه سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفت و برنامه جامعی تهیه و مبتنی بر فناوری اطلاعات و استفاده از شیوه‌های نویت برای انجام امور گمرکی اجرا شد.

وی بابیان اینکه این طرح خوشبختانه پیشرفت مناسبی داشته است، تصریح کرد: در سفر به بندرعباس از نزدیک فعالیت‌های گمرکی را زیر نظر گرفته و مشکلات و محدودیت‌ها را بررسی می‌کنیم تا به‌زودی به رفع آن‌ها بپردازیم.

طیب نیا با اشاره به اینکه در این طرح پیشرفت فراوانی حاصل‌شده و درمجموع فعالیت‌های گمرکی بهتر شده است، اضافه کرد: اما هنوز مشکلاتی برای مراجعه‌کنندگان وجود دارد که بنده و هیئت همراه تمامی تلاش خود را در برطرف کردن آن به کارخواهیم بست.

وی بابیان اینکه از همان ابتدای دولت یازدهم بر دو مقوله مقابله با تورم سنگین و رکود اقتصادی را در برنامه قرار داده‌ایم، خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تاکنون تورم سنگین بالای ۴۰ درصد رو به کاهش داشته و در روندی تدریجی به سمت تک‌رقمی کردن حرکت می‌کنم.

این مقام مسئول ادامه داد: رشد اقتصادی بعد از هشت سال منفی در این دولت مثبت شد که این نشان‌دهنده آن است که در رکود نیستیم اما این موضوع به معنی بازگشت به سطح قبلی تولید نیست.

طیب نیا با اشاره به اینکه براساس آمار ۶ ماهه اول سال جاری به رشد اقتصادی ۷٫۴ رسیده‌ایم که یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی در منطقه است، اضافه کرد: طبق آمارهای به‌دست‌آمده در سه‌ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۴۵ هزار نفر میزان اشتغال افزایش داشته‌ایم و در شش‌ماهه نخست امسال به آمار افزایش ۷۰۰ هزار نفر اشتغال خالص دست پیداکرده‌ایم درحالی‌که در هشت سال منتهی به سال ۹۲ با متوسط افزایش اشتغال ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفری روبه‌رو بوده‌ایم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بابیان اینکه رشد اقتصادی و کاهش تورم نشان از موفقیت دولت در اجرای برنامه‌هایش است، عنوان کرد: این موفقیت‌ها در شرایطی به‌دست‌آمده که با کاهش شدید قیمت نفت و از بین نرفتن کامل آثار تحریم‌ها مواجه بوده‌ایم و امیدوارم با تلاش بیشتر به سطح تولید گذشته بازگردیم.

وی هرمزگان و بندرعباس را از مهم‌ترین مبادی ورود و خروج کالا از کشور دانست و تصریح کرد: گمرکات هرمزگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل اولویت اصلاحات در فرآیند گمرکی را به این استان اختصاص داده‌ایم.

طیب نیا با اشاره به اینکه هدف نخست از این اصلاحات تسهیل سازی در امور تولیدکنندگان، کاهش هزینه مبادله کالا و درنهایت عرضه کالا باقیمت کمتر است، اضافه کرد: افزایش کارایی و کارآمدی گمرک از اولویت‌های ماست که در کنار آن باید شفافیت در گمرکات افزایش یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بابیان اینکه یکی از آفات مهم در تولید پدیده قاچاق است، افزود: در گمرکات در عین شفافیت باید با قاچاق مبارزه کرد و امروز شاهد کاهش آمار این پدیده شوم هستیم که میزان آن از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است که می‌توان آن را نتیجه اقدامات دستگاه‌های مختلف ازجمله گمرک دانست.

وی در پایان گفت: امیدوارم با تداوم این روند شاهد کارآمدی و افزایش شفافیت در گمرکات باشیم.

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.