هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
تاکید مراجع بر رسیدگی فوری به حادثه ناگوار خیابان پاسداران دستور پخت کیک کاکائویی آمار مرکز اورژانس از پیکرهای کشف شده قهرمانی در آسیا همیشه شیرین است/ آقای گلی جهان را می‌خواهم/ از فوتسال متنفر بودم!

مناقشه گازی ایران و ترکمنستان سیاسی نیست

ایلنا نوشت:تهمیدات لازم برای قطع گاز از سوی ترکمنستان طراحی شده بود.

باز خبر,بهرام قاسمی در نشست خبری امروز امور خود با خبرنگاران درباره قطع گاز از سوی ترکمنستان گفت: بحث همکاری‌های ایران و ترکمنستان درباره گاز موضوع جدیدی نیست. شروع این همکاری‌ها به سال ۱۳۷۵ بازمی‌گردد. در سال ۱۳۸۵ به نقطه جدیدی از همکاری‌ها رسیدیم که ترکمنی‌ها قیمت خود را افزایش داد و ما نیز تحت شرایطی این مسئله را پذیرفتیم.

او با اشاره به مذاکرات جدید ایران و ترکمنستان درباره قیمت گاز اظهار داشت: مذاکرات در دوران اخیر در جریان بود. در این باره دو نگاه وجود داشت. نگاه خوش‌بینانه این بود که طرفین با یکدیگر به تفاهم برسند اما این تصور هم قابل پیش‌بینی بود که به نتیجه نرسیم و لذا تهمیدات لازم طراحی شده بود و این فرض که امکان عدم تفاهم وجود دارد را مدنظر دادیم و تمهیدات لازم را فراهم کردیم.

نمی‌خواهم قطع گاز ترکمنستان را از ابعاد سیاسی ببینیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه میزان گاز دریافتی زیاد نیست و رقم مشخص است، تصریح کرد: شاید میزان گاز دریافتی ما نسبت به میزان مصرفی در داخل کشور، شاید دو سه درصد باشد که با صرفه‌جویی این مسئله قابل تامین است.

قاسمی با بیان اینکه ما این موضوع را سیاسی نمی‌دانیم و من نمی‌خواهم این موضوع را از ابعاد سیاسی ببینیم، خاطرنشان کرد: این بحث، بیشتر بحثی فنی و مالی است که میان دو شرکت گاز ایران و ترکمنستان است و با درایتی که وجود خواهد داشت با کشور همسایه خودمان به شکل مرضی‌الطرفین به نتیجه برسیم لذا فکر می‌کنم همان طور که شرکت گاز اعلام کرده است جای نگرانی وجود ندارد ولی امیدوارم این مذاکرات بتواند در فضایی بهتر دنبال شود و ما بتوانیم این همکاری‌ها را همچنان با توجه به تمامی حقوق ما و رعایت آن از سوی طرف ترکمن ادامه پیدا کند.

 

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.