چرا ویزای استارتاپ کانادا؟ چرا وزارت بهداشت بر سبوس‌دار کردن «نان» تاکید دارد؟ یک عامل عجیب که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد ۵ عادت غذایی مؤثر برای مبارزه با التهاب

درآمد عربستان از حج نصف شد/ علت نبود ایرانی‌هاست؟

مسئولان سعودی می‌گویند حدود ۱.۸۶ میلیون مسلمان امسال برای شرکت در مراسم حج به مکه رفته اند. این آمار کمتر از سال های قبل است، حتی زمانی تعداد حجاج به ۳ میلیون نفر هم رسیده بود.

 باز خبر,به گزارش خبرآنلاین؛ یک سال پس از بدترین فاجعه حج در ده ها سال اخیر، نزدیک به دو میلیون نفر مسلمان در منا به شیطان سنگ پرتاب کردند.

عربستان سعودی شهرت خود را به سازمان دهی بزرگترین برنامه مسلمانان مدیون است. این کشور حج امسال برای حفظ امنیت مسلمانان هزاران نیروی امنیتی استخدام کرده بود و همچنین از تکنولوژی های جدیدی همانند دستبند های برقی و پهپاد هم استفاده کرده است.

عربستان می‌گوید در حادثه ای که سال گذشته رخ داد ۸۰۰ نفر کشته شدند البته آمارگیری براساس آمار های هر کشور نشان می دهد تعداد قربانی ها ۲۰۰۰ نفر است که ۴۶۴ نفر آنها هم ایرانی هستند.

در سال های گذشته بسیاری از حوادث حج در سرزمین منا رخ می داد به همین منظور امسال تحت نظارت نزدیک ماموران عربستانی حجاج اعمال شرعی خود را انجام می دهند. محمد نظر، یکی از حجاج دراین باره گفت: کارهایی بیشتری باید انجام شود مخصوصا برای راحتی حجاج پیرتر.

دیروز پادشاه عربستان در سرزمین منا حضور داشت. اما حج امسال موضوع متفاوتی هم داشت مفتی اعظم عربستان، شیخ عبدالعزیز آل الشیخ پس از ۳۵ سال خطبه روز عرفه را نخواند. رسانه های داخلی عربستان می گویند دلیل این موضوع شرایط جسمی ضعیف آل الشیخ است. گفتنی است او هفته پیش با ایران وارد یک جنگ کلامی شده بود.

درآمد عربستان از حج کاهش پیدا کرد

مسئولان سعودی می گویند حدود ۱.۸۶ میلیون مسلمان امسال برای شرکت در مراسم حج به مکه رفته اند. این آمار کمتر از سال های قبل است، حتی زمانی تعداد حجاج به ۳ میلیون نفر هم رسیده بود.

بر اساس آمار سعودی ها از ۱.۸۶ میلیون نفر زائر امسال ۱.۳ میلیون نفر از خارج عربستان بودند.

مروان عباس شعبان، رئیس کمیته ملی حج و عمره عربستان در این رابطه گفت: تعداد حجاج خارجی ۲۰ درصد کاهش یافته و تعداد حجاج داخلی هم نصف شده است، به طور میانگین تجارت مرتبط با حج هم نصف شده است.

یک جواهر فروش در مکه در این رابطه گفت: آنهایی که هنوز به مکه می آیند پول کمتری دارند، آنها می آیند ولی شرایط آنها مانند زمانی نیست که صلح وجود داشت.

مسئولان عربستانی دلایل گوگاونی مثل توسعه زیرساخت های مکه را علت کاهش تعداد حجاج می دانند، اما یکی از مشخص ترین دلایل تحریم عربستان توسط ایران است.

شعبان در این رابطه گفت که ایرانی ها ۷ درصد حجاج خارجی را تشکیل می دادند و نبود آنها علت اصلی کاهش تعداد حجاج نیست. این درحالی است که ایرانی‌ها بیشترین سوغات را با خود می برند.

او یکی دیگر از دلایل این موضوع را ساخت و ساز های مکه دانست، این ساخت و سازها قرار است ظرفیت حج را افزایش دهند اما الان اتاق های کمتری برای اقامت وجود دارد.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *