مقایسه خط چشم دائم با شید چشم فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار لیست بهترین موسسه حسابداری در تهران درآمد تعمیرات موبایل در ایران و خارج

توسعه تجدیدپذیرها،برنامه‌ای جامانده از جهان

توسعه انرژی های تجدیدپذیر با سرعت قابل توجهی در جهان در حال حرکت است اما در ایران هنوز برنامه پنجم توسعه که نصب ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی بود هنوز اجرایی نشده و به نظر می‌رسد که ایران برای رسیدن به آمار های جهانی فاصله زیادی را باید طی کند.

باز خبر,به گزارش ایسنا، مسئله انرژی‌های نو برای جهان امر بسیار مهم و شناخته شده‌ای است به طوری که در سال گذشته میلادی بیش از ۱۴۷ هزار مگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان نصب شد که این میزان تقریبا دو برابر کل ظرفیت انرژی‌های نصب شده در ایران است.

همچنین میزان ظرفیت جدید نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال گذشته بیش از میزان ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های فسیلی جدید در جهان بوده علاوه بر این نیز در سال گذشته (۲۰۱۵) ظرفیت نیروگاه‌های فتوولتائیک نصب شده بیش از کل ظرفیت فتوولتائیک نصب شده از ابتدا تا سال ۲۰۱۴ بوده که این موضوع نیز نشان دهنده تبدیل شدن انرژی‌های نو در آینده به انرژی‌های اصلی در دنیا است.

از سوی دیگر هم اکنون بیش از ۲۲ کشور جهان بیش از یک درصد از کل برق مورد نیاز خود را از سامانه‌های فتوولتائیک تامین می‌کنند چراکه اگر هزینه‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را محاسبه کنیم، هزینه تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی کمتر از انرژی‌های فسیلی است در این بین ایران نیاز دارد در سال جاری حدود ۱۰۰ مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر قبلی خود که ۷۰ مگاوات آن فتوولتائیک بوده است، اضافه کن تا بتواند کمی به کشورهای جهان نزدیک تر شود.

بر همین اساس نیز در  کنفرانس COP۲۱ پاریس ایران مبنی بر بهره‌برداری از ۷ هزار مگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر متعهد شد و به گفته چیت چیان وزیر نیر و انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سرفصل‌های مهم سیاست‌های کلی نظام در برنامه‌های توسعه کشور است و برنامه‌ریزی‌های ما نیز در این راستا تدوین می‌شود.

به گفته وی وزارت نیرو از ابتدا مبتنی بر سیاست‌های کل کشور تصمیم گرفته تا گسترش انرژی‌های خورشیدی را با کمک بخش خصوصی در دستور کار خود قرار دهد و به همین خاطر، برای کسانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند بسته‌های تشویقی خاصی را در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو برق نیروگاه‌های تجدیدپذیری را که با استفاده از تکنولوژی داخلی تولید می‌شود، ۳۰ درصد گران‌تر از قیمت خرید تضمینی برق، خریداری می کند، اظهار کرد: این امر می‌تواند هم برای سرمایه‌گذاران حوزه تولید و هم برای سرمایه‌گذاران حوزه ساخت تجهیزات بسیار مفید باشد.

چیت‌چیان با اشاره به کاهش قیمت خرید برق تضمینی در سال جاری عنوان کرد: یکی از دلایل کاهش قیمت خرید برق تجدیدپذیر در سال جاری کاهش قیمت‌ها در جهان بوده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه قیمت‌های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر بر اساس سه مولفه قیمت سوخت، هزینه تبدیل انرژی و هزینه‌های زیست‌محیطی تعیین می‌شود، گفت: بر اساس محاسبات انجام شده در سال گذشته قیمت هر کیلووات ساعت برق تولیدی ۱۵۰ تومان بود که امسال این رقم به ۶۸ تومان کاهش یافت.

با توجه به اینکه سامانه‌های فتوولتائیک حداکثر تولید خود را در پیک مصرف برق انجام می‌دهند، این موضوع می تواند برای اقتصاد ملی بسیار حیاتی باشد همچنین که انرژی‌های فتوولتائیک هم از نظر ظرفیت و هم از نظر سرمایه‌گذاری بسیار منعطف هستند و می‌توانند باعث گسترش اشتغال دانش بنیان، کاهش تلفات برق و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی شوند.

با توجه به این شرایط و نگاه جدید دولت به توسعه انرژی های تجدید پذیر لازم است که از پتانسیل های موجود در کشور برای ارتقا این نوع انرژی بیشتر و بهتر استفاده شود.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *