مقایسه خط چشم دائم با شید چشم فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار لیست بهترین موسسه حسابداری در تهران درآمد تعمیرات موبایل در ایران و خارج
انتقاد پیمان سلطانی از نادیده گرفتن حق مولف در موسیقی؛

آثار ملی‌ام را بدون اجازه به افراد و نهادها تقدیم می‌کنند

پیمان سلطانی می‌گوید: آثار ملی و میهنی که من ساختم هرچند وقت یکبار توسط یک نهاد و ارگان به شخصی تقدیم می‌شود. من رسما تکذیب می‌کنم و می‌گویم این آثار متعلق به همه مردم است و اگر قرار باشد اثری را به شخصی یا گروهی تقدیم کنم؛ با قلم خودم آن را خواهم نوشت.

بازخبر/ پیمان سلطانی (آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ گفت: معمولا مجریان در حوزه‌ هنر شرایطی برای اجرای آثارشان دارند. من ویژگی‌های خاصی دارم که گاهی توسط برخی موسسات نادیده گرفته می‌شود اما به تنهایی تلاش می‌کنم با این شرایط ناعادلانه مقابله کنم.

او ادامه داد: به طور مثال مولف در حوزه موسیقی آهنگساز است. وقتی اثر یک آهنگساز منتشر می‌شود؛ اگر با ناشران قراداد خاص و موجه ننوشته باشیم؛ نام خواننده را پررنگ می‌کنند که این بی‌احترامی به مولف و نادیده گرفتن حقوق معنوی صاحب اثر است.

این آهنگساز همچنین بیان کرد: ریشه این موضوع تاریخی‌ست. می‌توانیم به مشروطه بازگردیم و تلاقی جامعه روستایی و شهرنشین را درنظر بگیریم. وقتی یک طبقه فقیر، یک طبقه متوسط و یک طبقه فئودال در یک نقطه جغرافیا به موازات هم قرار بگیرند که متعلق به هیچکدام نیست؛ نهایتا اتفاقاتی خارج از معیارهای فرهنگ زیستی بوجود می‌آید و نمونه‌هایی چون فیلمفارسی و موسیقی کاباره‌های از درونش زاده می‌شود. این تفکرات در حوزه موسیقی به شکلی بوجود آمده که خواننده به عنوان یکی از مجریان اجرایی را به‌جای صاحب اثر و مولف پررنگ می‌کنند.

سلطانی همچنین افزود: برخی کمپانی‌ها هستند که برای درآمدزایی؛ آثار پاپیولار را حمایت می‌کنند و برای بازگشت سرمایه سعی می‌کنند خواننده را مطرح کنند. متاسفانه دوستان هرجایی که گیر می‌کنند شعار فرهنگ ۳۰۰۰ ساله را  می‌دهند اما هنگام عمل از داشته‌هایشان استفاده نمی‌کنند و در بسیاری موارد نسبت به مقوله فرهنگ هم بی‌توجه‌تر می‌شوند. روی صحبتم با شخص یا گروه خاصی نیست بلکه این بحرانی است که بر سر فرهنگ قومی ما آمده است.

این آهنگساز با انتقاد از عملکرد رادیو آوا گفت: متاسفانه این رادیو بدون اجازه و بدون پرداخت هزینه؛ آثار آهنگسازان، مولفان و هنرمندان ایرانی را پخش می‌کند. رادیو و تلویزیون حقوق مادی مولفان را رعایت نمی‌کنند؛ حتی حقوق معنوی آنها را هم زیر پا می‌گذارند. یعنی تنها اسم خواننده در معرفی قطعات عنوان می‌شود آنهم دوبار و من این کار را عمدی می‌دانم. این ناعادلانه‌ترین، غیر‌منصفانه‌ترین و غیراخلاقی‌ترین عملی‌ست که یک سازمان در حق هنرمندان واقعی انجام می‌دهد. این نشانه فرهنگ پایین مسئولانی است که این رویه فکری را تایید می‌کنند.

او با انتقاد از عملکرد صداوسیما گفت: عدم رعایت اصول کپی‌رایت از فرهنگ‌های درونی صداوسیماست و آنها به هیچ عنوان نگران رنجیده شدن صاحبان آثار نیستند و این رفتار ناپسند؛ درونی‌شان شده است. صداوسیما نه هزینه‌ای بابت کارها می‌پردازد و نه عنوان صاحب اثر را اعلام می‌کند.

وی اظهار کرد: من پیمان سلطانی وابسته به هیچ حزب جریان و گروهی نیستم. من هنرمندی مستقل هستم و هدفم تنها موسیقی‌ست. من کار سفارشی نمی‌پذیرم چون مرا محدود می‌کند و به هنرمند خط می‌دهد.

سلطانی در پایان گفت: متاسفانه آثار ملی و میهنی که من ساختم هرچند وقت یکبار توسط یک نهاد و ارگان به شخصی تقدیم می‌شود. من رسما تکذیب می‌کنم و می‌گویم این آثار متعلق به همه مردم است و اگر قرار باشد اثری را به شخصی یا گروهی تقدیم کنم؛ با قلم خودم آن را خواهم نوشت.

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *