هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
اختتامیه جشنواره موسیقی کیش اسفند برگزار می شود/انتخاب گروه های حرکات آیینی حریفان شهرداری بندرعباس در لیگ دسته دوم فوتبال کشور مشخص شدند واردات گوشت لاشه قرمز با مجوز جهاد کشاورزی هرمزگان صورت می گیرد کشف ۲۹۰۰ لیتر ماده شیمیایی پیش ساز مواد مخدر و روانگردان در هرمزگان
مدیر درمان تامین‌اجتماعی استان هرمزگان:

طرح نسخه الکترونیک سرعت ارائه خدمات تامین اجتماعی را افزایش می‌دهد

مدیر درمان تامین‌اجتماعی استان هرمزگان گفت: با توجه به اهمیت مقوله سلامت و در راستای ارائه خدمات بهینه و خدمات هوشمند سلامت، سازمان تامین اجتماعی تصمیم به حذف نسخه کاغذی و جایگزینی آن با نسخه الکترونیک گرفت.

بازخبر/دکتر مریم امیری ، افزود: در این بین نیز پزشکان، دندانپزشکان، داروخانه‌ها، بیمارستان ها، فیزیوتراپی‌ها و مراکز تصویربرداری  نیز می توانند با متصل شدن به سامانه تامین اجتماعی و یا استفاده از واسط‌های برنامه نویسی کاربردی (API) از این خدمت بهره‌مند شده و نسخه‌ها را به صورت الکترونیکی ارائه کنند.

وی ادامه ‌داد: در صورت ارائه نسخه بصورت الکترونیکی، نیازی به ارائه نسخه کاغذی از سوی پزشکان و دیگر مراکز وجود ندارد و بدون مراجعه حضوری نیز صورتحساب‌ها در کمترین زمان پرداخت می‌شود.

امیری در خصوص توسعه خدمات الکترونیک سازمان گفت : در راستای بهبود کیفیت، افزایش پوشش، سهولت دسترسی و ارتقای خدمات درمانی قابل ارائه به بیمه شدگان، طرح نسخه الکترونیک و حذف دفترچه های درمانی با توسعه زیرساخت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم، پیاده سازی و آمادگی کامل برای نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک فراهم شده است.

امیری اظهار کرد: علاوه بر این بیمه شدگان می توانند برای اطلاع از سوابق بیمه درمانی خود به آدرس eservices.tamin.ir مراجعه و بعد از ثبت نام در سامانه از قسمت «خدمات سلامت الکترونیک – پرونده سلامت الکترونیک من» سوابق درمانی خود را مشاهده کنند.

مدیر درمان تامین اجتماعی هرمزگان عنوان‌کرد: پزشکان و دندانپزشکان می‌توانند با استفاده از یکی از دو روش مبادرت به نسخه‌نویسی الکترونیک نمایند. در صورتیکه فاقد سامانه هستند، برای نسخه نویسی الکترونیکی به آدرس .ep.tamin.ir مراجعه نمایید. همچنین در صورتیکه از سامانه دیگری غیر از سامانه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند، با درخواست از شرکت توسعه دهنده سامانه اطلاعاتی خود برای پیاده‌سازی واسط‌های برنامه نویسی کاربردی (API) ، نیازی به استفاده از سامانه تامین اجتماعی و ثبت موازی اطلاعات در سامانه تحت مالکیت سازمان نخواهند داشت.

امیری خاطرنشان ‌کرد: تمهیدات و امکاناتی برای تسهیل و توسعه نسخه‌نویسی الکترونیک برای پزشکان و دندانپزشکان فراهم شده است که از آن جمله می‌توان به  پرداخت و تسویه ۹۵درصد کارکرد روزانه پزشک (سهم سازمان) در صورت استفاده از امضای دیجیتال (و ۸۰ درصد در صورت عدم استفاده از امضای دیجیتال) به صورت علی‌الحساب، برخط و روزانه، امکان انعقاد قرارداد پزشکان و دندانپزشکان با سازمان به صورت فوری، غیرحضوری و بدون رسیدگی و تشریفات از طریق آدرس .ep.tamin.ir، عدم نیاز به تنظیم صورتحساب ماهیانه برای وصول مطالبات، عدم نیاز به مراجعه حضوری برای تحویل نسخ و صورتحساب‌ها، امکان رویت تداخلات دارویی و … ، اخذ وام کمک هزینه خرید تجهیزات رایانه‌ای از بانک رفاه کارگران بدون نیاز به ضامن و بدون مراجعه حضوری اشاره کرد.

این مقام مسئول درباره چگونگی دسترسی داروخانه‌ها به نسخ الکترونیک نیز تشریح کرد: از این به بعد داروخانه‌های می‌توانند با استفاده از یکی از این دو روش، نسخه الکترونیک پزشکان و دندانپزشکان را به صورت برخط دریافت و نسبت به تحویل دارو به بیمه‌شدگان اقدام کنند.

وی ادامه‌داد: استفاده از سامانه نسخه الکترونیک سازمان به آدرس darman.tamin.ir و یا بهره گیری از سامانه فعلی مورد استفاده خود و متصل کردن آن به سامانه این سازمان از طریق واسط‌های برنامه نویسی کاربردی (API) ارائه شده توسط سازمان، که در این صورت نیازبه ثبت موازی اطلاعات در سامانه‌های تحت مالکیت سازمان نخواهند داشت.

وی مزایای استفاده از این طرح برای داروخانه‌ها را عنوان‌کرد: استحقاق‌سنجی برخط و حذف کسور از صورتحساب داروخانه، سهولت در دریافت دارو و خدمت از چند مرکز، عدم نیاز به تنظیم و ارائه صورتحساب ماهانه، عدم نیاز به مراجعه برای تحویل نسخ و صورتحساب‌ها، امکان اعمال قواعد بیمه همزمان با ثبت نسخه کاغذی همانند نسخ الکترونیک در سامانه تحت مالکیت داروخانه، کاهش مشکلات نسخه‌خوانی و امکان ارجاع نسخه ناخوانا به پزشک (کاهش خطا)، پرداخت ۳۰ درصد مطالبات روزانه داروخانه به صورت علی الحساب و برخط که در آینده نزدیک این رقم به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت از جمله مزایای استفاده داروخانه‌ها از طرح نسخه الکترونیکی است.

مدیر درمان تامین اجتماعی هرمزگان درباره دیگر مراکز نیز گفت: درمانگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، فیزیوتراپی‌ها و مراکز تصویربرداری با استفاده از یکی از این دو روش می‌توانند نسخه الکترونیک پزشکان و دندانپزشکان به صورت برخط دریافت و بر آن اساس ارائه خدمات کنند. اول استفاده از سامانه طراحی شده برای نسخه نویسی درمانگاه‌ها به آدرس ep .tamin.ir و برای نسخه پیچی در درمانگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، فیزیوتراپی‌ها و مراکز تصویربرداری استفاده از سامانه darman.tamin.ir  سازمان تامین اجتماعی . همچنین روش دیگری است که این مراکز می‌توانند از نسخه الکترونیک استفاده نمایند .در روش دوم، با پیاده‌سازی واسط برنامه نویسی کاربردی(َAPI) در سامانه خود از طریق شرکت توسعه دهنده آن سامانه، نیازی به ثبت موازی اطلاعات در سامانه‌های تحت مالکیت سازمان نخواهند داشت.

امیری درباره مزایای استفاده از طرح برای مراکز درمانی و پاراکلینیکی اظهار کرد: از جمله مزایای استفاده از طرح نسخه الکترونیکی برای مراکز درمانی و پاراکلینیکی می‌توان به استحقاق‌سنجی برخط و حذف کسور از صورتحساب مراکز، عدم نیاز به تنظیم و ارائه صورتحساب ماهانه، عدم نیاز به مراجعه برای تحویل نسخ و صورتحساب‌ها، کاهش مشکلات نسخه‌خوانی و امکان ارجاع مستقیم نسخه ناخوانا پزشک اشاره کرد.

وی در پایان گفت: استفاده از نسخه الکترونیک بسیاری از مشکلات را هم برای بیمه‌شدگان و هم پزشکان، مراکز درمانی و پاراکلینیکی کاهش داده و سرعت ارائه خدمات را افزایش می‌دهد.

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.