مقایسه خط چشم دائم با شید چشم فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار لیست بهترین موسسه حسابداری در تهران درآمد تعمیرات موبایل در ایران و خارج

ارمنستان گاز می‌گیرد، ایران برق!

حسن روحانی، به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری ارمنستان، به‌زودی به ایروان پایتخت این کشور سفر خواهد کرد. این جمهوری که از جنوب با ایران هم‌مرز است، در ٢١ سپتامبر ١٩٩١ اعلام استقلال کرد و ایران نیز در همان ابتدا، استقلالش را به رسمیت شناخت.

 باز خبر,به گزارش شرق، باید بگویم تاریخچه بستن قرارداد صادرات گاز طبیعی ایران به ارمنستان، به سال ١٩٩٢ بازمی‌گردد اما در آن زمان اجرائی‌شدن این قرارداد، از عهده دو کشور خارج بود. ١٢ سال بعد یعنی در سال ٢٠٠۴ مقام‌های وقت دو کشور، پروژه تهاتر (معامله جنس در قبال دریافت جنس) گاز ایران در ازای برق ارمنستان در قالب دو قرارداد تحویل گاز و دریافت برق را برای یک دوره ٢٠ساله امضا کردند.

بر اساس قراردادهای امضاشده بین طرفین، زمان شروع صادرات گاز، ژانویه ٢٠٠٧ در نظر گرفته شد که به دلیل تکمیل‌نشدن خط لوله گاز در ارمنستان، این قرارداد با ٢٨ ماه تأخیر در ماه می ‌٢٠٠٩ (اردیبهشت ١٣٨٨) به طور رسمی به بهره‌برداری رسید. هزینه اجرای این پروژه در ارمنستان بین ٩٠ تا صد میلیون دلار و در ایران هزینه آن ١٢٠ میلیون دلار برآورد شد. در مرحله اول، ایران سالانه ۴٠٠ میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر کرد و پس از تکمیل این خط لوله ١۴٠کیلومتری، حجم صادرات گاز ایران به ٣,٢ میلیارد مترمکعب در سال رسید. در مقابل با پایان‌یافتن خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران، ظرفیت انتقال برق بین دو کشور از ٣٠٠ مگاوات به هزار مگاوات برق خواهد رسید و در نتیجه قرارداد تهاتر به صورت کامل اجرا خواهد شد.

بنا بر باور آگاهان سیاسی در داخل کشور، جمهوری ارمنستان به عنوان تنها عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا که با کشورمان مرز خاکی دارد، می‌تواند به دروازه ورود کالای ایرانی به آن اتحادیه تبدیل شود، به علاوه اینکه احداث خط آهن ارمنستان- ایران و ایجاد و گشایش کریدور با حضور کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان و نیز جمهوری آذربایجان مسیرهای ترانزیتی کشورمان را به سمت اروپا متنوع خواهد کرد. شایان ذکر است که اصول سیاست خارجی ارمنستان مبتنی بر برقراری روابط سیاسی متعادل و متعارف با همه کشورهای همسایه است.

سیاست‌مداران ایروان بر این عقیده هستند که مسائل و وضعیت اقتصادی، حل بحران‌های داخلی و خارجی کشورهایی مثل قفقاز جنوبی، فقط با همکاری و اتحاد نیروهای این کشورها امکان‌پذیر است. کشور ایران نسبت به کشورهایی مثل قفقاز جنوبی مواضع متعادل و بی‌طرفی نشان می‌دهد. تهران همواره تلاش کرده در سیاست‌گذاری‌های خود، سیاست متوازن‌سازی و خط‌مشی حل‌وفصل اختلافات کشورهای هم‌جوار را دنبال کند که موضوع قره‌باغ ازجمله آنهاست.

بر این اساس تحکیم مناسبات ایران و ارمنستان علاوه بر اینکه در چارچوب هماوردی قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در قفقاز جنوبی قابل ارزیابی است، مسبوق به سوابق تاریخی، فرهنگی و منافع دوجانبه اقتصادی نیز هست. به همین سبب همکاری‌های ایران و ارمنستان، نه‌تنها رشته‌های تقویت دوستی بین دو ملت را مستحکم‌تر می‌کند، بلکه توسعه همکاری‌های دوجانبه به برقراری صلح و امنیت منطقه نیز یاری خواهد رساند. در سال ۲۰۰۵ میلادی ارزش تجارت ارمنستان با ایران برابر با ۱۰۵ میلیون دلار بود و در سال ۲۰۰۶ میلادی ارزش تجارت دوجانبه به ۲۰۰ میلیون دلار رسید.

بر این اساس سران دو کشور در نظر دارند با ازمیان‌برداشتن موانع تجارت دوجانبه، حجم تجارت را به یک میلیارد دلار در هر سال برسانند. مطابق با آمار ارائه‌شده، مبادلات تجاری ایران و ارمنستان در سه‌ماهه اول سال ٢٠١۴ میلادی با رشد ۹۸درصدی به ۴۵ میلیون دلار رسید و ایران هفتمین شریک تجاری این کشور شناخته شد. به باور آگاهان حال که آمریکا و اسرائیل سعی در جذب هرچه‌بیشتر ارمنستان به سمت خود هستند، ایران می‌تواند مزیت هم‌جواری با این کشور را به فرصتی درخورتوجه بدل کند.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ، ، ،

1 نظر برای “ارمنستان گاز می‌گیرد، ایران برق!”

  1. ناشناس گفت:

    خب بگید گاز نگیره !

    پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *