چرا ویزای استارتاپ کانادا؟ چرا وزارت بهداشت بر سبوس‌دار کردن «نان» تاکید دارد؟ یک عامل عجیب که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد ۵ عادت غذایی مؤثر برای مبارزه با التهاب

فاکس نیوز: ایران دو هواپیمای جاسوسی آمریکایی را به حمله تهدید کرده است

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند ایران چند روز پیش تهدید کرده که ۲ هواپیمای جاسوسی آمریکایی را که در نزدیکی مرزهای ایران در حال پرواز بوده‌اند، ساقط می‌کند.

 باز خبر,به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه فاکس نیوز به نقل از مقام‌های نظامی آمریکایی مدعی شده است که ایران روز شنبه (۱۰ سپتامبر) تهدید کرده است که دو هواپیمای جاسوسی آمریکایی را که در نزدیکی مرزهای ایران در حال پرواز بوده‌اند، ساقط می‌کند.

بنا بر اعلام این مقامات آمریکایی، در تاریخ ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریورماه) دو هواپیمای جاسوسی آمریکایی با مجموع ۳۳ سرنشین در حال انجام مأموریت در فاصله ۱۳ مایلی از سواحل ایران در تنگه هرمز و خلیج عمان بوده‌اند.

بنا بر این گزارش، قوانین دریایی بین‌المللی بر این امر تأکید دارد که همانند تمام کشورهایی که مرز آبی دارند، مرزهای آبی ایران نیز تا ۱۲ مایلی سواحل این کشور امتداد یافته است.

منابع فاکس نیوز اعلام کردند، در طول انجام پروازهای این دو هواپیما، در چند مرحله ارتش ایران هشدار داده تا هواپیماهای آمریکایی مسیر خود را تغییر دهند در غیراین صورت خطر ساقط شدن را به جان می‌خرند.

طبق اعلام این مقامات آمریکایی، هواپیماهای ارتش آمریکا هشدارها را ندادیده گرفته‌اند و با وجود اینکه به مرز ایران بسیار نزدیک بوده‌اند به پرواز خود در حریم هوایی بین‌المللی ادامه داده‌اند.

یکی از مقامات آمریکایی به فاکس نیوز اعلام کرده است: «ما قصد داشتیم واکنش ایران را بسنجیم.»

وی با اشاره به اینکه این اقدام ایران «غیرحرفه‌ای» بوده، افزود: «اینکه به کسی گفته شود حریم ما را ترک کنید، یک مسئله است. اما ما اصلا در حریم آنها نبودیم. اینکه شما تهدید به شلیک و سرنگونی کنید، اصلا اقدامی حرفه‌ای نیست».

یکی دیگر از مقامات آمریکایی گفته است که این رویداد «غیرایمن» نبوده چرا که «بر اساس آخرین گزارش‌های اطلاعاتی ما، اصلا هیچ موشک‌افکن ایرانی در منطقه وجود نداشته است».

طی روزهای اخیر اخبار متعددی درخصوص نزدیکی و یا هشدار شناورهای جنگی سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس منتشر شده است که برخی از آنها علاوه بر بازتاب فراوان در رسانه‌های داخلی و خارجی، واکنش مقامات نظامی دو کشور (عمدتا آمریکایی‌ها) را نیز در پی داشته است.

آخرین نمونه از این برخوردها، اوایل ماه جاری رخ داد.

به گفته آمریکایی‌ها، یک قایق تندروی ایرانی به دو کشتی نیروی دریایی آمریکا و یک کشتی نیروی دریایی کویت نزدیک شده که یکی از شناورهای نظامی آمریکایی به نام «یو.اس.اس اسکوال»، پس از مکالمه رادیویی مختصر با طرف ایرانی و امتناع وی از ترک منطقه، ۳ بار به نشانه هشدار در آب و به سمت قایق ایرانی شلیک کرده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که شناور ایرانی به فاصله حدوداً ۲۰۰ یاردی (حدوداً ۱۸۰ متری) ناوگان آمریکایی-کویتی آمده و با سرعت بالا، دور آنها حرکت می‌کرده است.

چند روز قبل از آن هم رسانه‌های غربی از قول آمریکایی‌ها اعلام کردند شناورهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز در فاصله ۳۰۰ متری یک شناور آمریکایی حرکت کرده بودند.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *