مقایسه خط چشم دائم با شید چشم فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار لیست بهترین موسسه حسابداری در تهران درآمد تعمیرات موبایل در ایران و خارج

فرزند چندم خانواده‌تان هستید؟ ترتیب تولد بر شخصیت‌تان تاثیر می‌گذارد

این ایده که موقعیت ما در خانواده می‌تواند بر رشد شخصیت ما اثرگذار باشد، اولین بار توسط آلفرد آدلر، روانشناس هم‌عصر زیگموند فروید، مطرح شد. نظریه او به طور کلی می‌گوید که فرزندان اول در مرکز توجه خانواده، فرزندان آخر نازپرورده، و فرزندان وسط تحت فشار رشد می‌کنند.

 باز خبر,درحالی که ترتیب تولد زمینه پر چالشی را برای تحقیق و بررسی فراهم می کند، مطالعات بسیاری نیز به اثرات عمیق آن بر زندگی ما متمرکز‌‌ هستند.

عملکرد اجتماعی
آیا ترتیب تولد می‌تواند بر میزان حساسیت ما نسبت به نیازهای اطرافیانمان اثرگذار باشد؟ یک جریان فکری، فرزندان وسط را در مقایسه با فرزندان بزرگتر و کوچکتر خانواده، «اجتماعی‌تر» ارزیابی می‌کند. یک دیدگاه فرگشتی (تکاملی) معتقد است که والدین، سرمایه گذاری بیشتری بر روی فرزندان اول (از آن جهت که زمانی طولانی را پشت سر گذاشته و به سن بلوغِ باروری نزدیک شده‌اند) و فرزندان آخر ( از آنجا که سن والدین بالاتر رفته و فرزند آخر رقبای جوان چندانی در کنار خود نمی بیند) انجام می‌دهند. همین باعث می‌شود فرزندان وسط خانواده، که ظاهرا دریافت کمتری از والدینشان داشته‌اند، مایل به توسعه روابط با افراد بیرون از خانواده بوده و کمتر بر خانواده متمرکز باقی بمانند. تحقیقات نشان می‌دهند فرزندان وسط نمرات بالاتری در صفات شخصیتی مانند برونگرایی و وفق پذیری، که ارتباط با غیر خویشاوندان را تسهیل می‌کند، کسب کرده‌اند.

سلامت
آیا ترتیب تولد با سلامت در ارتباط است؟ بله. ترتیب تولد نقش مهم و پیچیده‌ای در این خصوص ایفا می‌کند. تحقیقاتی در نروژ انجام شده و به بررسی میزان اثر‌گذاری ترتیب تولد بر سلامت و رفتارهای مرتبط با سلامت پرداخته است. نتیجه نشان می‌دهد که فرزندان وسط، فشارخون، تری گلیسیرید و شاخص توده بدنی کمتری، نسبت به فرزندان اول دارند. با این حال فرزندان اول سلامت جسمی و روانی بیشتری را درباره خود گزارش کرده و در کل خود را شادتر نشان داده‌اند. این مسئله می‌تواند توضیحی بر میزان خودکشی پایین در فرزندان اول باشد .آنها همچنین گرایش کمتری به مصرف دخانیات نشان داده‌اند. این یافته ها نتیجه مطالعات قبلی را، که رفتارهای سلامت مدار ضعیفی را در فرزندان آخر خانواده نشان داده، همراهی می‌کنند. نتیجه می‌تواند توضیح میزان مرگ و میر بالاتر در میان فرزندان آخر را آسان ‌تر کند. چه چیزی می‌تواند این یافته‌ها را توجیه کند؟ محققان ادعا می‌کنند که فرزندان اول سرمایه‌گذاری بیشتری بر روی ارتباط با مادر انجام می‌دهند. همچنین معتقدند که تاثیرات ترتیب تولد می‌تواند ریشه‌های زیستی نیز داشته باشد. فرایندهای دوران جنینی و تغییرات سیستم ایمنی بدن مادر که با تعداد زایمان‌ها مرتبط است، تفاوت‌های بسیاری را در ارتباط با سلامت، هم در دوران جنینی و هم برای نوزاد تازه متولد شده ایجاد می‌کند.

درآمد
آیا ترتیب تولد می تواند بر میزان درآمد شخص در آینده اثرگذار باشد؟ مطالعات انجام شده، در نهایت تعجب به ما نشان می‌دهند که می‌تواند. بررسی داده‌های جمع‌آوری شده از مردان متولد سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۵۶ در یازده کشور اروپایی، میزان درآمد فرزندان اول را در مقایسه با فرزندان آخر، ۱۳/۷ درصد بالاتر نشان داد. ولی این مطالعات پیچیدگی‌هایی نیز نشان داده‌اند: این تفاوت موقتی است و تا ۱۰ سال پس از ورود به بازار کار از بین می‌رود. درحالی که فرزندان اول بیشتر مایلند در مشاغل بهتر و سطح بالاتر آغاز به کار کنند، فرزندان آخر این شکاف را با تغییر شغل زودتر و بیشتر، و در نتیجه پیدا کردن مشاغلی با درآمد بالا جبران می‌کنند. به علاوه فرزندان آخر در مقایسه با اولی‌ها ریسک‌پذیرتر هستند و در نتیجه در زندگی حرفه‌ای‌شان فرصت‌های شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *