اهرم معاملاتی چه ویژگی هایی دارد؟ چرا ویزای استارتاپ کانادا؟ چرا وزارت بهداشت بر سبوس‌دار کردن «نان» تاکید دارد؟ یک عامل عجیب که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

۳ برابر گنجایش زندان‌ها، زندانی داریم

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بر اساس آمار، فروردین ماه امسال، نزدیک به ۸ تا ۱۰ درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم که این به دلیل سیاست‌هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

 باز خبر,به گزارش ایسنا منطقه کویر، اصغر جهانگیر در نشست خبری در کرمان در زمینه کنترل زندانیان با سیستم الکترونیک، اظهار کرد: در خصوص پابندهای الکترونیکی طرح دو مرحله‌ای بوده که مرحله اول خرید تجهیزات از خارج از کشور بود و با ورود تجهیزات و اجرای آن به صورت آزمایشی به دلیل ایرادات کنار گذاشته شد و ساخت پابند به صورت بومی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طرحی در این خصوص توسط مرکز آنفورماتیک قوه قضائیه ارائه و آزمایش مورد قبول واقع شد و نواقص پایبد خارجی را نداشت، تصریح کرد: در مرحله دوم ۳۰۰ مورد از پابندها در دستور کار قرار گرفته و در مرحله اجراست و امیدواریم با اجرایی شدن این مرحله و تکمیل شدن آیین نامه های مربوطه و ابلاغ آن، بتوانیم شاهد این باشیم که به صورت گسترده و فراگیر در همه استان ها پابندهای جدید اجرایی شود.

وی درباره کاهش میزان ورودی به زندان‌ها بیان کرد: بر اساس آمار، فروردین امسال نزدیک به ۸ تا ۱۰ درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم و این به دلیل سیاست هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار کرد: جرم اول استان کرمان مواد مخدر است که میانگین آن از کشور بالاتر بوده و همچنین آمار افراد تحت قرار یا متهمان زندان های این استان از کشور بالاتر است.

وی افزود: با سیاست هایی که دادگستری استان در پیش گرفته در ورودی ها شاهد کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل هستیم و موجودی زندانیان نیز ۶ درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته است.

جهانگیر تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در زمینه کاهش آسیب ها در زندان ها اقدامات بهداشتی درمانی است که در دستور کار قرار داده ایم و ۴۰۲ هزار مورد واکسیناسیون در سال گذشته انجام داده ایم که در سطح دنیا بی نظیر است.

وی بیان کرد: ۲۷۲ هزار نفر تحت درمان قرار گرفته و بیش از ۶۳۸ هزار مورد ویزیت های تخصصی و عمومی در سطح زندان های کشور داشته‌ایم و غربالگری بیماری های مزمن غیرواگیر را نیز برای نخستین بار در دستور کار قرار داده ایم.

رییس سازمان زندان های کشور اظهار کرد: برای نخستین بار در کشور بیماریابی فعال سل و اچ آی وی را در دستور کار قرار داده ایم و در ۱۴ استان اجرا شده و از بیش از ۳۷ هزار و ۷۰۰ مورد داوطلب تست اچ آی وی گرفته ایم.

وی با بیان اینکه توزیع متادون به صورت وسیع تر در دستور کار قرار گرفته و مدیریت زندان ها به شدت تلاش می کنند کسی خالکوبی انجام ندهد تا موجب توسعه بیماری های واگیردار نشود، گفت: یکی دیگر از کارهایی که برای نخستین بار در سال گذشته انجام شد، تهیه بانک اطلاعات ژنتیک است که در تهران، البرز، مشهد و شیراز ایجاد و اطلاعات ذخیره شد که قابل استناد برای مراجع قضایی و انتظامی می تواند باشد.

جهانگیر تصریح کرد: افزایش مراکز درمان اعتیاد را در زندان ها داشته ایم و در سال گذشته به ۱۶۸ مرکز افزایش پیدا کرده است و واحدهای مراقبت بدو ورود نیز به ۲۲۰ مورد توسعه یافته است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی کشور با بیان اینکه مجوز بهداشتی برای مرکز کار و معاینات شغلی در کشور دریافت کرده ایم و ۱۰ درصد از حوادث کارگاهی را در سال گذشته کاهش دادیم، اظهار کرد: بیش از ۳۲ هزار مورد خدمات روان درمانی به زندانیان ارائه کرده ایم و ۹۲ مورد مرکز روان درمانی در زندان های کشور داریم.

وی افزود: نگاه به بهداشت و درمان و توجه به زندانی نگاه ویژه‌ای است و در کنار آن خدمات ویژه‌ای برای زنان به ویژه زنان باردار و دارای فرزند در نظر گرفته شده است.

جهانگیر درباره وقوع جرائم در زندان ها توضیح داد: معمولا سه برابر گنجایش زندان ها، جمعیت زندانی داریم که زندانیان به دلیل نگرانی ها و مشکلات با هم درگیر شده و حتی منجر به ضرب و جرح شده است اما آمار خیلی بالایی نیست.
رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی کشور بیان کرد: زندانیان زن ۳ تا چهار و نیم درصد از زندانیان کشور را تشکیل می دهند و در برخی استان ها کمتر یا بیشتر بوده که این عدد در استان کرمان ۶ درصد است.

جهانگیر گفت: در آمار زنان زندانی نسبت به دنیا وضعیت خوبی است و از نظر نوع جرم جزو کشورهایی هستیم که کمترین میزان جرائم در حوزه زنان را داریم.
وی درباره اعتبارات مورد نیاز برای ساخت زندان در استان کرمان و یا تکمیل ساختمان های در حال احداث خاطرنشان کرد: وضعیت اعتباری زندان ها در کشور علی رغم پیگیری ها، مناسب نیست و امیدواریم دولت کمک کرده و اعتبارات لازم تامین شود تا زندان ها و اردوگاه هایی که در حال تکمیل است به اتمام رسانده و امسال بهره‌برداری کنیم.

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *