مقایسه خط چشم دائم با شید چشم فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار لیست بهترین موسسه حسابداری در تهران درآمد تعمیرات موبایل در ایران و خارج

ما در فضای مجازی عقب ماندگی داریم

وزیر سابق دفاع با بیان این‌که «باید زمینه‌های اعمال حاکمیت و تامین زیرساخت های لازم در فضای مجازی فراهم شود» گفـت: باید بتوان از فضای مجازی به بهترین نحو استفاده کرد ولی ما عقب هستیم و باید این عقب ماندگی ها جبران شود تا بتوان از فرصت‌های فضای مجازی استفاده کرد

 باز خبر,به گزارش خبرنگار ایسنا، سردار سرتیپ احمد وحیدی در همایش ژئوپلتیک فضای مجازی گفت: فضای مجازی را می توان از ابعاد مختلف بررسی کرد. یکی از مظاهر مورد تاکید در حوزه اطلاع رسانی و دادن اطلاعات آزاد در چارچوب مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی افزود: خیلی‌ها با ساماندهی فضای مجازی مخالفت می‌کنند و برخی فعالیت‌های فیلترینگ را مودر انتقاد قرار می دهند و وقتی در این حوزه صحبت می‌شود می‌گویند که شما جلوی آزادی اطلاعات و اطلاع‌رسانی آزاد را می‌گیرید.

وی حوزه دیگر در فضای مجازی را مربوط به تعاملاات اجتماعی خواند و افزود: در فضای مجازی گروه های صنفی و مختلفی شکل گرفته و تعاملاتی داشته و به دنبال آن مدیریت اجتماعی را در سطوح خرد، داشته‌اند که نهایتا می‌تواند به سطوح کلان تبدیل شود. از این رو می‌توان با نگاه مدیریت اجتماعی موضوع فضای مجازی را مورد بحث قرار داد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی دفاعی با بیان این‌که «می‌توان به فضای مجازی از حوزه حقوق شهروندی نگاه کرد»، توضیح داد:  ممکن است از این منظر به فضای مجازی نگریست که می‌تواند حقوق شهروندی را بهتر تامین کند چون کسانی که وارد این حوزه می‌شوند به راحتی می‌توانند دسترسی‌هایی داشته باشند که در نهایت به حقوق شهروندی کمک می‌کند. از طرفی دیگر، از منظر مباحث فرهنگی دامنه بحث گسترده است. موضوعی که می‌توان از حوزه نگاه ملی و جهانی و به قولی شهروند جهانی شدن به آن نگریست یعنی در فضای مجازی همه انسان‌ها شهروند یک نظام جهانی هستند.

وی با بیان این‌که «در حوزه فضای مجازی مفاهیم جدیدی در حوزه قدرت شکل گرفته است» گفت: وقتی صحبت از ژئوپلتیک آغشته به مفهوم قدرت می‌شود مفاهیمی مانند امنیت و حاکمیت را تداعی می‌کند که باید نگاه ویژه ای به آن داشت. اهمیت پرداختن به مفهوم ژئوپلتیک فضای مجازی ما را به این سمت می‌کشاند که باید ضمن شناخت آن منافع و مشکلات را تحمیل کرد و برای آن راهکار داشت.

وی با بیان این‌که «اینترنت به عنوان بستر فضای مجازی توسط شرکت آیکان متعلق به آمریکا اداره می‌شود» گفت: بسیاری معتقدند که این شرکت باید زیر نظر یک سازمان بین‌المللی برود اما با آن مخالفت می‌شود. چون آمریکایی‌ها احساس می‌کنند که اینترنت بخشی از نظام قدرت و سلطه آن هاست و آن را در حوزه امنیت ملی و موارد مهم خود تعبیر می‌کند؛ بنابراین باید امروز به فضای مجازی به عنوان بعد جدید قدرت در کنار قدرت اقتصادی، فرهنگی و نظامی نگریست و آن را خوب تحلیل کرد.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *