مقایسه خط چشم دائم با شید چشم فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار لیست بهترین موسسه حسابداری در تهران درآمد تعمیرات موبایل در ایران و خارج

هفته جنجالی مجلس با مشت‌زنی قاضی‌پور و نامه مطهری

از تعیین تکلیف مینو خالقی تا کنایه‌های خندوانه‌ای | بحث و جدل بر سر اسامی مفسدان اقتصادی

بازخبر ،مجلس دهم آغاز کم‌حاشیه‌ای داشت که یکی از دلایل آن تازه کار بودن سه‌چهارم نمایندگان در پارلمان بود. در ابتدای مجلس حتی اعتبارنامه نادر قاضی‌پور هم چالشی نشد اما حالا کم کمی ورق دارد برمی‌گردد.

مریم محمدپور:  هفته‌ای که گذشت آخرین هفته تابستانی نمایندگان مجلس دهم بود. جلسه بعدی مجلس در چهارم مهرماه برگزار می‌شود و در سه هفته‌ای که در این بین فاصله است نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه می‌روند و تعطیلات تابستانی خود را سپری می‌کنند. هفته آخر هفته پرچالشی بود. این ادعا شاید در مقایسه با مجلس پیشین کمی بزرگنمایی داشته باشد اما در مقایسه با مجلس دهم،‌ می‌توان ادعا کرد که کم کم مرزبندی‌ها و حاشیه‌ها در حال نمایان شدن است. پیش از این تنها حاشیه در خور توجه این مجلس درگیری نماینده آمل با معاون وزیر کشاورزی و یقه چاک دادن آقای معاون وزیر بود (اینجا).

قاضی پور یک خبرنگار را زد، عذرخواهی نکرد گفت شوخی بوده!

کلید حاشیه‌های این هفته را کسی زد که مجلس دهمی‌ها تلاش می‌کردند از حاشیه ساز شدن او جلوگیری کنند. نادر قاضی پور روز یکشنبه پس از پایان جلسه علنی در لابی مجلس چند مشت به صورت خبرنگار روزنامه ایران زد و سپس او را کشان کشان به سمت حراست مجلس برد. ظاهرا حراست مجلس نیز از خبرنگار یادشده تعهد گرفته که دیگری در مجلس درگیری نداشته باشد (اینجا) و (اینجا). این اتفاق واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. همان روز خبرنگاران نامه ای خطاب به لاریجانی نوشتند و مشغول امضا جمع کردن شدند. ۳۲۷ تعداد امضاهای پای نامه زده شد (اینجا). نامه دیگری هم به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نوشته شد. پای این نامه را  حدود ۵۰۰خبرنگار امضا کردند.

خبرنگاران تنها کسانی نبودند که نسبت به موضوع اعتراض داشتند. برخی نمایندگان هم اعتراض‌هایی را مطرح کردند. همان روز محمدرضا عارف در اینستاگرامش طی یادداشتی ضمن تاکید بر حفظ حرمت خبرنگاران از نمایندگان مجلس خواست در برخورد با اصحاب رسانه به گونه‌ای عمل نکنند که برخی خاطرات تلخ گذشته برای خبرنگاران تداعی شود (اینجا). نمایندگان فراکسیون امید هم در نامه ای به هیئت رئیسه مجلس خواستار برخورد با قاضی پور شدند (اینجا). الیاس حضرتی که هم نماینده مردم تهران در مجلس است و هم مدیرمسئول روزنامه اعتماد، یعنی همان روزنامه ای که خبرنگار یاد شده پیش از این، آنجا فعالیت می‌کرده نیز توصیه کرد «هیات‌رییسه به‌خاطر برخورد وحشتناک نماینده ارومیه با یک خبرنگار عذرخواهی کند» (اینجا). همزمان با این انتقادات از بیرون و درون مجلس، محمدجواد جمالی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از پیگیری موضوع درگیری نماینده ارومیه با خبرنگار روزنامه ایران در این هیات خبر داد (اینجا). با این حال قاضی پور چنانکه در جریان مواضع انتخاباتی اش درباره زنان (اینجا) هیچ گاه عذرخواهی نکرد، این بار هم در اولین جلسه علنی مجلس پس از این اتفاق در روز سه شنبه بدون عذرخواهی از اتفاق رخ داده، تنها به این نکته بسنده کرد که عجله داشته و مانند تراکتور از هرچه بر سر راهش بوده رد شده و برخوردش با خبرنگار مربوطه شوخی بوده است (اینجا).

پزشکیان که آن روز اداره جلسه مجلس را برعهده داشت اما در واکنش، خواستار حفظ شأن خبرنگاران شد و برخی نمایندگان هم به میان خبرنگاران رفتند و از آنها بابت اتفاق رخ داده، دلجویی کردند (اینجا).

داستان مطهری و دایه‌های دلسوزتر از مادر

اما تنها حاشیه هفته پایانی جلسات تابستانی مجلس دهم، موضوع مشت زنی قاضی پور نبود. مواضع علی مطهری در مقام نایب رئیس مجلس درباره فایل صوتی منتسب به آیت الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ هم در این هفته، موجی از حاشیه‌ها را به همراه داشت.

پس از آنکه علی مطهری به مصطفی پورمحمدی درباره این فایل صوتی نامه نوشت و از او خواست تا درباره شایعات مطرح شده درباره اعدام‌های سال ۶۷ توضیح بدهد (اینجا)، نمایندگان منتقد، این نامه را برنتابیده و نسبت به انتشار این نامه اعتراض کردند (اینجا). در جلسه روز یکشنبه مجلس بود که محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در مجلس در تذکری خطاب به نایب‌رئیس مجلس از او خواست تا زمانی که در این جایگاه است، از برخی اظهارنظرهای حاشیه‌ای پرهیز کند (اینجا). این انتقادات با همراهی برخی دیگر از نماینده‌ها همراه شد (اینجا) و کار به آنجا کشید که برخی نماینده‌ها برعلیه مطهری شعار «مرگ بر منافق» سردادند و برخی هم از او به دلیل مواضعش پیرامون اعدام‌های ۶۷ شکایت کردند (اینجا) و گلایه پیش لاریجانی بردند (اینجا) هرچند کمی بعد گفته شد که تعدادی از آنها شکایتشان را پس گرفتند (اینجا). وزیر دادگستری اما موضعی ملایم تر داشت و در پاسخ به مطهری گفت: «آرام هستم و یک شب هم بی‌خوابی نکشیده‌ام» (اینجا).

با این وجود، همه نماینده‌ها منتقد مواضع علی مطهری نسبت به اعدام‌های سال ۶۷ نبودند. مثلا مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید از مطهری حمایت کرد (اینجا) و فراکسیون امید هم در واکنش به انتشار این نامه جنجالی به بیان اینکه نامه را بررسی می‌کند، اکتفا کرد (اینجا). در نهایت مطهری در پاسخ به منتقدان توصیه کرد دایه دلسوزتر از مادر نشوند (اینجا). در میانه همین بحث و جدل‌ها بود که برخی عکاسها تلاش کردند با شکار تصاویری ناب از مجلس، مواجهه مطهری با حامیان و منتقدان را از زاویه ای دیگر ثبت کنند (اینجا).

از تعیین تکلیف مینو خالقی تا کنایه‌های خندوانه‌ای

با اینکه اولین فصل از فعالیت‌های مجلس دهم به پایان رسید اما هنوز داستان مینو خالقی منتخب مردم اصفهان که نتوانست وارد مجلس شود، هنوز تمام نشده است. پس از آنکه بهارستانی‌ها درباره استفساریه قانون انتخابات تصمیم گرفتند، در آخرین هفته از جلسات تابستانی مجلس، بحث امکان دوباره ورود خالقی به مجلس خبرساز شد (اینجا). با این حال پس از مخالفت مجلس با سازوکار جدید ابطال انتخابات (اینجا)، حرف و حدیث‌ها در این رابطه پایان یافت و سرانجام حامیان ورود مینو خالقی به بهارستان دریافتند که انگار قرار نیست این اتفاق رخ دهد.

پایان بخش حاشیه‌های این هفته مجلس هم برخی مصوبات مجلسی‌ها بود. از شکست موقتی تلاش‌های تازه برای اصلاح قانون انتخابات گرفته (اینجا) تا تشکیل فراکسیون «مستقلان ولایی» (اینجا). فراکسیونی که به نظر می‌رسد در اعتراض به ناتوانی برخی اصولگرایان مجلس در برگزاری جلسات فراکسیونی تشکیل شده است (اینجا). نماینده‌ها در این هفته درباره علنی کردن نام مفسدان اقتصادی هم بحث و جدل بسیار کردند (اینجا) و در نطق‌های خود، جناب خان را الگویی برای برخی مسئولان دولتی دانستند (اینجا). این بحث‌ها و کنایه‌ها گاه کار را به آنجا رساند که لاریجانی نماینده‌ها را توصیه به حفظ رفاقت کند (اینجا).

حالا و پس از پشت سر گذاشتن یک هفته داغ و خبرساز برای رسانه‌ها، به تعطیلات سه هفته ای تابستانی رفتند (اینجا) تا با آغاز پاییز، دومین فصل کاری خود را آغاز کنند. فصلی که با توجه به تجربه هفته آخر تابستان می‌توان پیش بینی کرد، حاشیه‌های بسیاری در پیش داشته باشد و به نظر می‌رسد یخ نماینده‌ها با حاشیه‌سازی رسانه‌ای اندک اندک دارد آب می‌شود.

پسندیدم(1)نپسندیدم(1)
کلمات کلیدی: ، ،

1 نظر برای “هفته جنجالی مجلس با مشت‌زنی قاضی‌پور و نامه مطهری”

  1. fa گفت:

    اگر قاضی پور در مورد زنان بد صحبت کرده شاهنامه ی شما که سری تو سرهاست ؟ زن و اژدها هر دو از یک پیکرن ؟ بقیه ش رو هم بگم ؟ در ضمن این بار دوم روزنامه ی ایران هست در توهین به ترک ها و این نژاد پرستی این روزنامه نگار رو باز نشون میده قاضی پور مشت زد بعضی آدمها بخاطر جزاشون محکوم به اعدام هم میشن این جزاش رو قاضی پور با دستش داد اگر شما قانون رو درست اجرا کنی این همه نژاد پرستی هر روز و هر ساله با رنگ و بوی جدید رو نخواهی دید

    پسندیدم(1)نپسندیدم(1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *