آشنایی با انواع سازه پیش ساخته ساختمان سازی دانلود انیمیشن غول آهنی دوبله فارسی مفاهیم اساسی حقوق ثبت از زبان وکیل ثبت آیا عمل زیبایی بینی گوشتی سخت است؟

قرارداد دوجانبه برق ، بورس انرژی و تامین برق صنایع

قرارداد دوجانبه برق و تامین برق صنایع در ایران به‌صورت سنتی، مستقیما از نهادهای دولتی تهیه‌کننده انرژی برق مانند وزارت نیرو انجام می‌شد. در سال‌های اخیر، ساختار عرضه انرژی برق در ایران تغییر و از تولید انحصاری دولت خارج شده است.

بازخبر/صنایع بزرگ و مشترکین با مصرف متوسط می‌توانند از دو طریق برق موردنیاز خود را تامین کنند که شامل قرار داد دوجانبه برق و بورس انرژی خواهد شد.

مطابق مصوبه هیات وزیران مورخ 20/07/1399 به شماره 82357/ت 57467 هـ ، و مصوبه وزارت نیرو به تاریخ 02/09/1399 به شماره 100/30/34585/99 کلیه مشترکین صنعتی با دیماند بالای 1 مگاوات ملزم به تأمین برق خود از طریق قراردادهای دوجانبه و یا سایر روش­های متداول در بورس انرژی می­باشند.

در غیر این صورت بسته به نوع صنعت ، بهای برق مصرفی مطابق نرخ سقف یا متوسط موزون بازار عمده فروشی محسابه خواهد گردید.قراردادهای دوجانبه مابین مصرف­ کننده نهایی با شرکت خرده فروش برق و یا نیروگاه عرضه­ کننده در بستر نظارتی شرکت مدیریت شبکه برق ایران منعقد می­گردد.

بدین منظور خریدار پس از امضا الحاقیه نیابتی خود با شرکت مالک شبکه (شرکت توزیع یا برق منطقه ای مربوطه) نسبت به عقد قرارداد با فروشنده مجاز (خرده فروش دارای پروانه خرده فروشی معتبر و یا نیروگاه دارای پروانه بهره­برداری) اقدام می­نماید.  مهم­ترین مزایای حاصل از این قراردادها به شرح زیر می­باشد:

– کاهش چشمگیر هزینه برق مصرفی

– امکان توافق بر روی شرایط پرداخت

– قرار گرفتن در اولویت آخر اعمال مدیریت مصرف

– بهره­ مندی از انرژی تامین شده از سوی مالک شبکه به عنوان انرژی پشتیبان

در حال حاضر با توجه به گشایش ­های حاصل شده در ثبت قراردادهای دوجانبه، مصرف­کننده مجاز است نسبت به اعمال تغییرات در میزان سفارش درخواستی خود اقدام نماید که این امر تا حد زیادی ریسک پیش­ خرید انرژی و یا عدم تحقق مصرف برق خریداری شده را کاهش می­دهد. عدم امکان خرید در قالب بسته­ های بار در بازه ه­ای (میان باری، اوج بار و کم باری) مهم­ترین ضعف در تامین برق از طریق قراردادهای دوجانبه می­باشد.

قرار داد دوجانبه برق به معنای قرارداد مستقیم بین یک عرضه‌کننده و یک مصرف‌کننده است. در این قرارداد، برق تولیدی نیروگاه‌ها به‌طور مستقیم به مصرف‌کننده نهایی عرضه و نقش دولت به‌عنوان واسطه حذف می‌شود.  مطابق مصوبه هیات وزیران مورخ 20/07/1399 به شماره 82357/ت 57467 هـ، و مصوبه وزارت نیرو به تاریخ 02/09/1399 به شماره 100/30/34585/99 کلیه مشترکین صنعتی با دیماند بالای 5 مگاوات موظف به تامین برق خود از طریق قراردادهای دوجانبه و یا سایر روش‌های متداول در بورس انرژی هستند.

لذا موضوع انعقاد قراردادهای دوجانبه از پشتوانه‌ها و حمایت‌های قانونی لازم برخوردار است. باتوجه‌به این بخشنامه، تنها مشترکین صنعتی با ظرفیت قراردادی بالای 5 مگاوات امکان خرید برق دوجانبه به‌صورت مستقیم را دارند. توافق دوجانبه برق تنها یک مبادله مالی محسوب می‌شود و پس از انعقاد آن، مسیر برق دریافتی تغییری نمی‌کند.

در حال‌حاضر قرارداد های دوجانبه تحت نظارت دولت و وزارت نیرو قرار دارند. این قراردادها تحت نظارت مستقیم شرکت مدیریت شبکه برق ایران ثبت می‌شوند و قدرت انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

مزایای قرار داد دوجانبه برق

مصرف هر دوره شما در پایان دوره اعلام خواهد شد.

در صورتی‌که 1.2 بیشتر از قیمت بازار برق مصرف کنید، مشمول جریمه نخواهید شد.

شما می‌توانید قیمت توافقی و جدا از نرخ بازار در قراردادتان تعریف کنید که از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر و منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌ها خواهد شد.

امکان خرید برق از عرضه‌کننده دلخواه وجود دارد

قرارگرفتن در اولویت آخر اعمال مدیریت مصرف؛ به این معنا که در صورت اعلام خاموشی، صنعت شما به‌عنوان یک مشترک ضروری شناخته خواهد شد و تا آخرین لحظه قطع نمی‌شود.

در صورت قطع تولیدبرق توسط تولیدکننده طرف قرارداد، مدیریت شبکه برق ایران که بر تمام قراردادها نظارت دارد قبول مسئولیت خواهد کرد و تا پایان قرار داد دوجانبه برق، برای تامین انرژی با همان شرایط اقدام می‌کند.

دیگر مزیت های دوجانبه بودن قرارداد برق

برق مصرفی شما با نرخی کمتر از تعرفه‌های وزارت نیرو حساب خواهد شد.

این روش در مقایسه با قراردادهای بخش دولتی انفعطاف بیشتری دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید با رضایت هر دو طرف، شرایط پرداخت توافقی یا اقساطی و سررسید اقساط تعریف کنید.

تامین برق صنایع شما مستقل از عرضه‌کننده دولتی یا خصوصی که با آن‌ها قرارداد بسته‌اید خواهد بود. به این معنا که قرارداد دوجانبه، صرفا یک قرارداد مالی است و تامین برق شما توسط شبکه سراسری برق و بدون تغییر مسیر انجام می‌پذیرد.

با استفاده از قرارداد دوجانبه، مزایایی مانند پاداش کاهش مصرف تابستانی برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

معایب قرار داد دوجانبه برق

• عدم وجود امکان خرید برق به‌صورت بازه‌ای (کم باری، میان باری، پرباری)
• لزوم تنفیذ الحاقیه نیابت نزد مالک شبکه (برق منطقه‌ای یا شرکت توزیع)

بورس انرژی چیست؟

بورس انرژی ایران دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی است. در اینجا تنها دو بازار اول موردبحث هستند.

بازار فیزیکی: سه تابلوی برق، نفت و گاز، و تابلوی سایر حامل‌های انرژی

بازار مشتقه: سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله

معاملات برق در بورس انرژی ایران با استفاده از قراردادهای سلف موازی انجام می‌گیرد. قرارداد سلف موازی قراردادی است که در بازار مشتقه معامله می‌شود و بر اساس آن، مقدار معینی از دارایی پایه براساس مشخصات قرارداد به‌فروش می‌رسد.

وجه قرارداد باید زمان معامله تعیین و بر اساس زمان‌بندی تعیین‌شده پرداخت شود تا تحویل دارایی پایه در سررسید صورت گیرد. در طول دوره معاملاتی، خریداران می‌توانند قراردادهای خود را با همان قیمتی که خریدند به شخص دیگری بفروشند.

مقایسه بورس انرژی و قراردادهای دوجانبه برق

خرید برق از بورس انرژی و قرار داد دوجانبه برق 2 روش متداول و محبوب برای تامین انرژی برق صنایع در ایران در نظر گرفته می‌شود. انتخاب روش خرید از بین این 2 مورد، بستگی به استراتژی کسب‌وکار شما، الگوی مصرفی‌، میزان مصرف و نوع کارتان بستگی دارد. در ادامه، ویژگی‌های هر یک از این روش‌ها بیان شده است تا بتوانید بهتر در این زمینه تصمیم بگیرید:

جمع‌بندی

قرار داد دوجانبه برق و بورس انرژی هر دو از روش‌های متداول تامین برق صنایع هستند و هر کدام باتوجه‌به ویژگی‌های کسب‌وکار و ترجیحات صنایع به نوبه خود مناسب و مقرون‌به‌صرفه هستند. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان شرکت تامین انرژی پایدار آرارات، روش مناسب خود را برگزینید و اقدام به عقد قرارداد کنید.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *