برای اولین بار در کشور؛ یک هواپیمای پهن پیکر به صورت مارس در فرودگاه کیش پهلو گرفت سند استانی کاهش خطر حوادث و سوانح در هرمزگان تهیه و بررسی شد. دانشمندان سرکوب درد را از انگل‌ها یاد می‌گیرند ایران دانش بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی خود را با کوبا تبادل می‌کند

زمان کاشت گردو کاغذی

یکی از نهال‌های گردوی محبوب در بین کشاورزان نهال گردو کاغذی است که از لحاظ اقتصادی و تجاری بسیار ارزشمند بوده و میوه‌های آن قیمت بیشتری نسبت به نهال‌های دیگر دارند، بنابراین اکثر کشاورزان به دنبال کاشت نهال گردو کاغذی در باغات خود هستند ولی از چالش‌های مهم کاشت گردو کاغذی در باغات باید به زمان آن اشاره کرد، و ادامه مقاله ما ویژگی‌های نهال گردو کاغذی را به خوبی برای شما توضیح داده و زمان مناسب کاشت آن را ارائه خواهیم داد.

بازخبر/یکی از نهال‌های گردوی محبوب در بین کشاورزان نهال گردو کاغذی است که از لحاظ اقتصادی و تجاری بسیار ارزشمند بوده و میوه‌های آن قیمت بیشتری نسبت به نهال‌های دیگر دارند، بنابراین اکثر کشاورزان به دنبال کاشت نهال گردو کاغذی در باغات خود هستند ولی از چالش‌های مهم کاشت گردو کاغذی در باغات باید به زمان آن اشاره کرد، و ادامه مقاله ما ویژگی‌های نهال گردو کاغذی را به خوبی برای شما توضیح داده و زمان مناسب کاشت آن را ارائه خواهیم داد.

ویژگی‌های مهم نهال گردو کاغذی چیست؟

کشاورزان به هنگام خرید نهال گردو باید ویژگی و مشخصات نهال گردو منتخب را به خوبی دانسته و سپس بر اساس آن ویژگی‌ها اقدامات لازم را نسبت به تهیه درخت گردو و کاشت آن در مزارع انجام دهد، مهم‌ترین ویژگی که در مورد نهال گردو کاغذی می‌توان گفت، علاوه بر کیفیت بالای محصول تولیدی سردسیری بودن این نهال است.

نهال گردو کاغذی اواخر فروردین ماه شروع به گلدهی و جوانه دهی می‌کند همین امر باعث شده تا تغییرات جوی در فروردین ماه هیچ تاثیر منفی بر روی جوان‌های آن نداشته باشد و یک گزینه مناسب برای کاشت در مناطق سردسیری و معتدل رو به سردسیری باشد، طبق نظر مهندسین نهالستان دوره خواب زمستانی این نهاد طولانی بوده و حداقل ۷۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت به دمای زیر ۷ درجه احتیاج دارد تا از خواب زمستانی بیدار شود. از دیگر ویژگی‌های مهم نهال گردو کاغذی عبارتند از:

  • مقاومت به سرمای زمستانه: نهال گردو کاغذی به سختی تحت تاثیر سرمای زمستانه قرار می‌گیرد و در مناطق با زمستان‌های سرد و برفی، مناسب است، بنابراین مناطق مدیترانه که دارای زمستان‌های سرد و یخبندان و تابستان‌های گرمی هستند می‌توانند با خرید نهال گردو کاغذی مشکلات باغداری خود را برطرف سازند.
  • مقاومت به آفات و بیماری‌ها: این نهال معمولاً مقاومت خوبی به آفات و بیماری‌های انواع مختلف داشته و این امر به کاهش هزینه‌های تحت تأثیر بیماری‌ها و کنترل آفات کمک می‌کند.
  • رشد سریع: اگر نهال گردو کاغذی بر پایه اصلاح شده و ژنوتیپ تکثیر شده باشد، این نهال رشد سریعی داشته و در مدت زمان کوتاهی به اندازه و حجم بالقوه برای تولید محصول خواهد رسید.
  • مناسب شرایط آب و هوایی: از دیگر خصوصیات منحصر به فرد نهال گردو کاغذی که باعث محبوبیت و پرفروش نهال گردو کاغذی شده است این است که این درخت قادر به رشد در شرایط مختلف آب و هوایی مانند آب و هوای خشک و نیمه‌خشک است.
  • ثمردهی مناسب: گردو کاغذی معمولاً محصول دهی خوبی دارد و می‌تواند باعث بهبود درآمد کشاورزان شود.
  • مقاومت به شرایط خاکی: این نهال معمولاً قادر است به خوبی با شرایط خاکی متنوع و متغیر سازگاری پیدا کرده و رشد کند.
  • محتوای غذایی: میوه‌های گردو کاغذی حاوی مواد غذایی مهمی مانند پروتئین، چربی‌های سالم، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

پوسته کاغذی: میوه نهال گردو کاغذی دارای پوسته کاغذی و نازک بوده مغز گردو به راحتی از پوسته آن جدا می‌شود وزن اصلی گردو مربوط به مغز آن بوده و درصد چربی آن بیشتر از ۳۰ درصد است

زمان مناسب برای کاشت نهال گردو کاغذی کی است؟
زمان مناسب برای خرید و کاشت نهال گردو کاغذی و کاشت آن بر اساس شرایط اقلیمی و اکوسیستمی منطقه کاملاً متفاوت است، به طور معمول کاشت پاییزه نهال کاغذی را توصیه می‌کنند، چون باعث می‌شود این نهال سریع‌تر با محیط باغ سازگاری پیدا کرده و بعد از اتمام فصل زمستان رشد خود را در فصل بهار آغاز کند.
در واقع بعد از کاشت پاییزه که اواسط فصل پاییز از نهال گردو کاغذی حافظ زمستانی خود را گذرانده و با فصل بهار رشد کرده و عملکرد مناسبی داشته باشد، همین امر باعث می‌شود تا در بهار سال بعدی نهال گردو کاغذی شروع به شکوفه دهی کرده و اولین باروری خود را آغاز کند، چون نهال‌های گردو کاغذی ژنوتیپ و اصلاح شده یک الی دو سال بعد از کار شروع به جوانه دهی می‌کنند.
اگر کشاورزان موفق به خرید نهال قبل از فصل پاییز نشدند چیز خاصی را از دست ندادند، آنها فرصت کافی برای خرید نهال با کیفیت و کاشت آن در مزارع خود را دارند، اواخر فصل زمستان زمانی که برف‌ها آب و عمق خاک گرم شده و اثری از یخبندان وجود ندارد دوره مناسبی برای کاشت بهاره محسوب می‌شود، البته در مناطق معتدل و نیمه سردسیری اواخر فصل زمستان ولی در مناطق سردسیری و کوهستانی بهتر است اوایل فصل بهار اقدام به خرید نهال گردو کاغذی و کاشت آن کنید.
حتماً مطمئن باشید خاک شما حالت یخ زدگی و سرمای بیش از حد ندارد، آنالیز خاک را انجام داده و از زهکشی آن اطمینان داشته باشید، هرگونه سرما و یخ زدگی به هنگام کاشت نهال باعث صدمه به ریشه‌های نهال جوان خواهد شد، توجه داشته باشید که نیاز آبی نهال جوان به خصوص در فصل بهار متفاوت هست، شما موظف هستید هر ۵ الی ۶ روز یک بار نهال را آبیاری کنید تا ریشه‌های ضعیف آن سیراب شوند، ولی در فصل زمستان درختان به این همه آبیاری احتیاج ندارند

کلام آخر
ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات علمی و جامعی در مورد کاشت نهال گردو کاغذی در اختیار شما قرار دهیم، شما به عنوان یک باغدار موظف هستید با خرید نهال با کیفیت و مرغوب سرمایه اولیه خود را تضمین کنید، برای همین توصیه می‌کنیم به سایت تخصصی برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان نهالستان در ارتباط باشید تا آنها به طور کامل شماره راهنمایی کنند در ضمن در کاتالوگ این شرکت قیمت نهال گردو کاغذی درج شده است.

تماس با پالیز نهال:
09144501007
09144501008

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *