جهش قیمت پراید و پژو در بازار/ یک پیش‌بینی جدید از آینده بازار خودرو آخر پوست شیر چه می‌شود؟ / پاسخ جالب شهاب حسینی به ملی‌پوشان تلاش می‌کنیم تصمیم تعیین حداقل دستمزد و حقوق باطل شود اقدام تازه معلمان در اعتراض به بی‌اعتنایی دولت/ با سوءمدیریت برخورد می شود؟

گوزن زرد ایرانی در لرستان تلف شد

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت از محیط زیست لرستان از تلف شدن گوزن زرد ایرانی در مجتمع کشت و صنعت لرستان خبر داد .

محمد نبی حسنوند در این رابطه با تایید تلف شدن یکی از گوزن های مرکز ایحا و پرورش گوزن زرد ایرانی در مجتمع کشت و صنعت لرستان، اظهار داشت: یکی از این گوزن ها تلف شده است.
وی افزود: در خصوص تلف شدن یک راس گوزن زرد در سایت تکثیر و پرورش مجتمع کشت و صنعت لرستان روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان توضیحاتی را در خصوص تلف شدن یک راس گوزن زرد در سایت تکثیر و پرورش مجتمع کشت و صنعت فجر صفای لرستان جهت تنویر افکار عمومی به شرح ذیل بیان نمود:در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی، سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری به سران قوا در خصوص حفاظت محیط زیست، برنامه های ششم و هفتم توسعه، حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض و تقویت زیر ساخت های کشور در حوزه گردشگری طبیعی و محیط زیست و با هدف نجات گونه گوزن زرد ایرانی از خطر انقراض و احیای آن در استان لرستان با مطالعه، مشاوره و به استناد پیشینه زیستگاهی (زاگرس) و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان اقدام به تکثیر و پرورش گونه مورد نظر توسط شرکت کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا لرستان گردید.

حسنوند ادامه داد : در مرحله اول این فعالیت در آذر ماه امسال ، چهار راس گوزن زرد از دشت ناز ساری به سایت مورد نظر انتقال یافته که یک راس از این چها راس درهمان ابتدای ورود به سایت به دلایلی احتمالی از جمله بعد مسافت و جابجایی از وضعیت نرمالی برخوردار نبود که این گوزن سریعا تحت نظر و مراقبت تیم دامپزشکی قرار گرفت و اقدامات لازم برای بهبود آن انجام شد که متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد و این گونه تلف گردید.

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست لرستان تصریح کرد : با توجه به اهمیت حفظ این گونه در خطر انقراض، قسمتهایی از لاشه این حیوان جهت کالبد شکافی و مشخص شدن دلایل اتلاف گونه به آزمایشگاه ارسال گردید که با توجه به نتیجه کالبد شکافی دلیل مرگ این گونه سن بالا و التهاب روده اعلام شده است.دلیل تاخیر در اعلام اتلاف این گونه نیز مشخص شدن نتیجه کالبد شکافی گونه مذکور بوده است.

نبی حسنوند تاکید کرد : امر مهمی که در این میان باید به آن اشاره داشت اینست که مرگ این گونه در اثر عدم سازگاری با شرایط زیستگاهی و اکولوژیکی نبوده است .لازم به ذکر است با عنایت به توافق صورت گرفته با معاونت محیط طبیعی سازمان باید ۱۲راس گوزن زرد تحویل سایت پرورش و تکثیر کشت و صنعت فجر صفا لرستان شده که این امر در سه مرحله انجام خواهد شد که تاکنون در دو مرحله تعداد هشت راس آنها به استان لرستان منتقل شده و تعداد مابقی با عنایت به تلف شدن یک راس از گونه های قبلی برای حفظ حقوق استان به تعداد پنج راس ( تکمیل ۱۲ راس توافق شده) در فاز سوم به این مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تحویل خواهد شد .

وی افزود: امیدواریم با حمایت همه دوست داران محیط زیست تلاش و تعهد بخش خصوصی و نظارتهای لازم دستگاههای متولی، در استان لرستان که زیستگاه دیرین آن بوده احیاء شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست لرستان در پایان گفت : جهت رفع دغدغه دوستداران محیط زیست ذکر این نکته ضروری است در شرایط فعلی با توجه به بازدید تیم دامپزشکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سایت پرورش و تکثیر گوزن زرد واقع در مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تمام گونه ها در سلامت کامل هستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.