برای اولین بار در کشور؛ یک هواپیمای پهن پیکر به صورت مارس در فرودگاه کیش پهلو گرفت سند استانی کاهش خطر حوادث و سوانح در هرمزگان تهیه و بررسی شد. دانشمندان سرکوب درد را از انگل‌ها یاد می‌گیرند ایران دانش بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی خود را با کوبا تبادل می‌کند
سال گذشته پیمان جبلی با ۵ هزار میلیارد تومان چه کرد؟

بیش‌ترین افزایش بودجه صداوسیما برای چه سالی است؟/ پیمان جبلی رکورد دار بودجه‌گیری

در دوره ریاست پیمان جبلی بر صداوسیما بودجه‌های این سازمان از سال ۱۴۰۰ تا کنون به ترتیب ۴۶ و ۴۲ درصد رشد داشته درصورتی که میزان ریزش مخاطب بیش از این حرف‌ها بوده است.

بازخبر/مهسا بهادری: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ صبح روز چهارشنبه ۲۱ دی توسط رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که در این لایحه بودجه صدا وسیما ۸ هزار میلیارد تومان و بودجه سینما ۴۸۲ میلیارد تومان مشخص شده است.

در این لایحه بودجه سینما به ۴۸۲ میلیارد تومان رسیده، سینمایی که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا کنون کل مخاطبانش ۱۱ میلیون نفر بوده و در عوض کل بودجه به صداوسیمایی رسیده که از پول زیاد نمی‌داند در روز چند مسابق پخش کند.

۲۱ آذر سال ۱۴۰۰ که لایحه بودجه تقدیم مجلس شد، بودجه سازمان صداوسیما برای سال۱۴۰۱ رقم ۵ هزار و ۲۸۹ میلیارد و ۲۳۷ میلیون تومان بود، همان موقع که همه نسبت به این مسئله اعتراض کردند و در واقع این سوال برایشان پیش آمد که چرا باید بودجه ۱۴۰۱ صداوسیما نسبت به سال قبل دوبرابر افزایش پیدا کند؟ رقمی که ۴۶ درصد از بودجه سال گذشته این سازمان بیشتر بود و رشد بودجه آن در میان ۱۶ وزارتخانه صدرنشین‌ بود.

در پاسخ به این پرسش‌ عده‌ای گفتند برنامه‌های پیمان جبلی، رئیس جدید سازمان صداوسیما برای ایجاد تحول در این سازمان، از علل اصلی افزایش مخارج و افزایش بودجه دولتی است. نتیجه این برنامه‌ها چه شد؟ افزایش دو برابری هزینه تبلیغات دست‌کم در ایام جام جهانی و ساخت سریال‌هایی چون «آزادی مشروط» که تنها ۱۶ درصد مخاطب داشت، از دیگر دست‌آوردها هم می‌توان به حذف برنامه‌های پر مخاطب تلویزیون مثل «عصر جدید» و «خندوانه» اشاره کرد، برنامه‌های پر بار رییس صداوسیما فقط به اینجا ختم نشد، ساخت همزمان ۲۰ مسابقه تلویزیونی به اسم سرگرمی که رضا درستکار نام آن‌ها را آشغال‌های تلویزیونی گذاشته است.

پیمان جبلی

سال گذشته سهم سیما فیلم از این بودجه مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان بود و تنها نتیجه‌اش هم ساخت سریال‌هایی کاملا مشابه هم مثل «آتش سرد» و «بی‌نشان» بود حالا که هم رییس سیما فیلم تغییر کرده هم بودجه افزایش یافته، نتیجه سریال سازی و تولید برنامه به کجا خواهد رسید؟

با این میزان بودجه‌ای که صداوسیما در اختیار دارد، تا چه زمانی ریزش مخاطبان ادامه خواهد داشت؟ پرسش‌هایی که هرسال تکرار می‌شوند و کسی برای رسیدگی و پاسخ به آن تلاشی نمی‌کند.

سال بودجه میزان افزایش بودجه نسبت به سال قبل درصد کاهش یا افزایش بودجه دوره ریاست
۱۳۹۱ ۹۹۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ۳۰۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان افزایش ۴۴ درصد سیدعزت‌الله ضرغامی
۱۳۹۲ ۹۴۴ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان کاهش ۴۹ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان کاهش ۵ درصدی سیدعزت‌الله ضرغامی
۱۳۹۳ ۹۶۷ میلیارد تومان افزایش ۲۲ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان افزایش ۲.۵درصد سیدعزت‌الله ضرغامی
۱۳۹۴ هزار و ۶۸ میلیارد تومان افزایش ۱۰۱ میلیارد تومان افزایش ۱۰ درصدی محمد سرافراز
۱۳۹۵ یک هزار و ۳۳۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش ۲۶۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش ۳۵ درصدی محمد سرافراز
۱۳۹۶ یک‌هزار و ۵۹۸‌میلیارد تومان افزایش ۲۶۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش ۲۰ درصدی عبدالعلی علی عسگری
۱۳۹۷ یک‌هزارو ۶۴۶میلیارد تومان افزایش ۴۸ میلیارد تومان افزایش ۳ درصدی عبدالعلی علی عسگری
۱۳۹۸ یک‌هزار و ۸۴۲میلیارد تومان افزایش ۱۹۶ میلیارد تومان افزایش ۱۱ درصدی عبدالعلی علی عسگری
۱۳۹۹ یک‌هزار و ۷۴۵میلیارد تومان کاهش ۹۷ میلیارد تومان کاهش ۵ درصدی عبدالعلی علی عسگری
۱۴۰۰ دو هزار و ۸۳۵ میلیارد تومان افزایش۹۳۴ میلیارد تومان افزایش ۲۴ درصد عبدالعلی علی عسگری
۱۴۰۱ پنج هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان افزایش دو هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان افزایش ۴۶ درصدی پیمان جبلی
۱۴۰۲ هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش دو هزار و ۲۱۱ میلیارد تومان افزایش ۴۲ درصدی پیمان جبلی

از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در مجموع شاهد ۱۳۹.۵ درصد افزایش بودجه در سازمان صدا و سیما بودیم که با در نظر گرفتن بودجه سال ۱۴۰۱ این رقم به ۱۸۵.۵ درصد می‌رسد و همچنین در ده سال گذشته بالاترین میزان افزایش بودجه در لایحه بودجه با ۴۶ درصد همچنان به سال ۱۴۰۱ اختصاص دارد و به راحتی می‌توان گفت پیمان جبلی در افزایش دادن بودجه صداوسیما بسیار جدی عمل کرده است.

بودجه شورای نظارت چه‌قدر است؟

بودجه صداوسیما با برنامه های تکراری و تولید سریال‌های کم محتوا نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش دارد و به ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید و در عوض حقوق کارکنان دولت فقط۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان نمونه بودجه شورای نظارت بر صداوسیما با ۶ عضو که از ۷ میلیارد ۱۴۰۰ به ۹ میلیارد ۱۴۰۱ و ۱۴.۵میلیارد ۱۴۰۲ رسیده است.

این شورا از ۶ عضو( ۲نفر به انتخاب رییس جمهور، ۲ نفر به انتخاب رییس قوه قضاییه و ۲ نفر به انتخاب مجلس شورای اسلامی) تشکیل می‌شود. در حال حاضر اعضای این شورای عبارتند از محمد مصدق و محمد جواد لاریجانی از طرف قوه قضاییه، محمدمهدی اسماعیلی و محمدحسین صفارهرندی از طرف قوه مجریه و سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی و بیژن نوباوه از طرف قوه مقننه و ریاست این مجموعه نیز بر عهده محمدحسین صفارهرندی است.

چنین رشدهای عظیمی در بودجه سال آینده در حالی است که به رغم تورم ۴۰ درصدی، برای حقوق کارمندان دولت فقط ۲۰ درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *