مقصد ساپینتو مشخص شد؛ پیشنهاد تیم قطری برای سرمربی آبی‌ها تحریم ابرآروان و بنیانگذارانش توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا رایزنی آمریکا و کره جنوبی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران آیا غرب و ایران دوباره سر میز مذاکره می‌نشینند؟

ردپای دلارهای طالبان در جام جهانی قطر! واقعیت امر چیست؟

بازخبر/چندی پیش و بعد از شروع بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی اختصاصی، ادعاهایی را درباره نقش دلارهای طالبان و دفتر سیاسی آن در دوحه در کمک به قطر برای برگزاری این رویداد جهانی برزگ منتشر کرد که با واکنش منفی و انکار مقامات حکومت طالبان مواجه شد. به گزارش […]

بازخبر/چندی پیش و بعد از شروع بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی اختصاصی، ادعاهایی را درباره نقش دلارهای طالبان و دفتر سیاسی آن در دوحه در کمک به قطر برای برگزاری این رویداد جهانی برزگ منتشر کرد که با واکنش منفی و انکار مقامات حکومت طالبان مواجه شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، چند روز بعد از گزارش تلگراف، یکی از رسانه های افغانستان با اشاره به گزارش این رسانه انگلیسی، بار دیگر و با نگاه انتقادی به حکومت طالبان، به موضوع این گزارش پرداخت. خبرگزاری جمهور افغانستان امروز (یکشنبه) گزارش روزنامه تلگراف را دستمایه انتقاد از طالبان قرار داده است.

در گزارش خبرگزاری جمهور اینگونه آمده است که مقامات طالبان و شبکه حقانی در حال حاضر مشغول تجارت سودآور ، انباشت ثروت، کسب درآمدهای میلیون دلاری و مشارکت در پروژه های سودآور خارجی هستند اما نیروهای خود را به نام دین و شریعت سرگرم کرده اند.

نمایی از ساختمان دفتر سیاسی طالبان در دوحه

روزنامه تلگراف چاپ انگلیس نیز در گزارشی تحت عنوان «چگونه طالبان قطر را در ساخت‌ و ساز ورزشگاه‌های جام جهانی کمک کرد» به نقل از یک منبع از دفتر طالبان در دوحه مدعی شده است طالبان با تهیه تجهیزات برای مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر میلیون‌ها دلار به جیب زده است …

این در حالیست که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به این گزارش می گوید چنین ادعایی صحت ندارد. مجاهد می گوید: این تبلیغات غرب علیه طالبان به منظور مخدوش کردن اذهان مردم و بر ضد طالبان است.

گزارش تلگراف مدعی شده است برخی از اعضای طالبان هرکدام بین شش تا ۱۰ دستگاه ماشین آلات سنگین در دوحه داشتند و ماهانه برای هر دستگاه تا ۱۰۰ هزار پوند (۱۱۰ هزار دلار) درآمد داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، دوحه بیش از یک دهه میزبان تنها نمایندگی رسمی طالبان در خارج بوده است. قطر روابط نزدیکی با طالبان دارد. این نمایندگی برای طالبان امکان سفر، فعالیت سیاسی و اقتصادی را فراهم می کند.

در این گزارش، روزنامه تلگراف همچنین مدعی شده است در جریان ساخت پروژه های جام جهانی بیش از ۶ هزار کارگر آسیایی جان خود را از دست داده اند. این در حالیست که قطر می گوید در جریان ساخت سه استادیوم در بازه زمانی ۱۲ سال تنها سه کارگر جان خود را از دست داده اند.

بر اساس ادعای روزنامه تلگراف، به پایان رساندن پروژه های پرهزینه جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر تنها نقض گسترده حقوق بشر و سلب زندگی و جان هزاران کارگر را به دنبال داشته است بلکه اجرای این پروژه ها در امتداد سیاست حمایت از گروه های تروریستی توسط دوحه هم قرار داشته و شیوخ قطری از این طریق، میلیون ها دلار به رهبران یک گروه تروریستی و جنایتکار، سود رسانده اند.

این در حالیست که سخنگوی طالبان در پاسخ به تلگراف می گوید: ما ادعاهای مربوط به دست داشتن امارت اسلامی افغانستان در تامین هرگونه تجهیزات ساختمانی در جام جهانی ۲۰۲۲ را رد می کنیم.

وی تصریح کرد: مقامات طالبان هیچ گونه مبلغی در زمینه ماشین آلات سنگین سرمایه گذاری نکرد اند و یا ماشین آلاتی را در اختیار هیچ شرکت قطری قرار نداده ند.

یک مقام دولتی قطر نیز که اشاره ای به نامش نشده است به روزنامه تلگراف گفت: “دفتر سیاسی طالبان در دوحه به درخواست دولت آمریکا در سال ۲۰۱۳ و با هماهنگی دولت سابق افغانستان با هدف تقویت گفتگو در مورد صلح تاسیس شده است.

روزنامه تلگراف همچنین در خصوص ادعاهای خود با فیفا تماس گرفته است و خواستار اظهار نظر فیفا در این خصوص شده است.

کارشناسان بر این باورند به هرحال آنچه در روزنامه تلگراف انگلیس منتشر شده، موضوع قابل تاملی است که بدون تردید سوال هایی را برای مردم افغانستان بدنبال خواهد داشت. اثبات صحت و سقم و یا جعلی بودن این ادعای روزنامه تلگراف نیازمند انجام تحقیقاتی از سوی رسانه های مستقل افغانستان است.

در صورتی که طالبان چنین درامدهای هنگفتی را از محل برگزاری جام جهانی قطر بدست اورده باشند، این انتظار و خواسته مردم افغانستان از آنها وجود دارد که صادقانه رفتار کنند و این درآمدها را در راه کمک به مردم این کشور و بازسازی آن صرف کنند.

از طرفی هم اعتماد و باور یکطرفه و بدون تحقیق به تمام آنچه در روزنامه انگلیسی تلگراف در باره نقش طالبان در کمک به برگزاری جام جهانی قطر نوشته است، منطقی نیست چرا که رسانه های غربی همواره با استفاده از تبلیغات و پروپاگاندا، در تلاش برای تامین منافع دولت ها و کشورهای حامی خود بوده اند.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.