یک عامل عجیب که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد ۵ عادت غذایی مؤثر برای مبارزه با التهاب ثبت رکورد طولانی‌ترین مدت زندگی با قلب پیوندی در گینس چرا باید روزانه فیبر کافی دریافت کنیم؟
مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه - منطقه آسیا

آغاز عملیات فتح قله اورست!/ شاگردان کی‌روش رو در رو با عناب ۷۲ رنگ

تیم ملی فوتبال ایران فرداشب در نخستین دیدار رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به مصاف تیم ملی قطر می‌رود.

بازخبر / تیم ملی فوتبال ایران فرداشب در نخستین دیدار رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم ملی قطر می‌رود.

این دیدار از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه استارت کار ملی‌پوشان کشورمان از تهران آغاز شده و کسب هر ۳ امتیاز آن برای شاگردان کی‌روش می‌تواند در آغاز راه، تیم ملی و هواداران را به روزهای خوش آینده و صعود تیم ملی به جام جهانی امیدوارتر از همیشه کند. در وهله بعدی تیم ملی قطر متشکل از بازیکنان کشورهای مختلف جهان و سرمایه‌گذاری کلانی که انجام داده قصد دارد از همین اول راه،گام اول را محکم برداشته تا قبل از میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲، امیدوار به صعود به روسیه باشد تا قبل از ۲۰۲۲، حضور رسمی در یک جام جهانی دیگر را تجربه کرده باشد. بنابراین شکست دادن این تیم از همین ابتدا می‌تواند رویاهای عنابی‌های ۷۲ رنگ را نقش بر آب کرده و از سوی دیگر امیدواری به صعود را برای اردوی تیم ملی ایران به ارمغان بیاورد.

نکته دیگر اینکه هر دو کشور طی روزهای اخیر با اقداماتی عجیب سعی کرده‌اند تا کمترین اطلاعات را از اردوی خود به بیرون انتقال بدهند. بنابراین این موضوع می‌تواند بیش از پیش به جذابیت‌های این مسابقه بیفزاید چراکه هواداران دو کشور منتظر هستند تا ببینند عملیات مخفی که کادرفنی تیم‌ها برای این دیدار درنظر گرفته‌اند تا چه اندازه می‌تواند موفقیت را برای تیم‌هایشان به همراه داشته باشد.

در این میان تیم ملی ایران با وجود حضور مسئولان دولتی در تمرینات این تیم با پشتوانه روحی بالایی در اولین گام به مصاف تیم ملی قطر می‌رود هرچند که به قول کی‌روش مسیر صعود به جام جهانی همان اندازه دشوار است که فتح قله اورست می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد.

در نهایت اینکه بچه‌های تیم ملی مانند همیشه امیدوار هستند تا هواداران حمایت حداکثری را از آنها به عمل بیاوردند و به نظر می‌رسد در فضای جدید ورزشگاه آزادی که برای اولین بار تمام سکوهای آن صندلی‌گذاری شده است، بتوان با حضور حدود ۸۰ هزار تماشاگر مقابل قطر جشن پیروزی گرفت. البته این بازی رایگان است اما به قول افشین پیروانی، مدیر تیم ملی مردم ما به اندازه به تیم‌های عربی حساسیت دارند که اگر این دیدار رایگان هم نبود، ورزشگاه فردا شب برای بازی تیم ملی باز هم مملو از جمعیت می‌شد.

**تاریخچه دیدارهای ایران – قطر

ایران و قطر پنجشنبه شب برای بیست و دومین بار در تاریخ رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند. با نگاهی به آمار می‌توان به برتری ایران مقابل قطر در همان نگاه اول پی برد. ۱۳ پیروزی، ۳ شکست و ۵ تساوی نشان دهنده برتری تیم ملی کشورمان مقابل قطر است. جالب اینکه هیچگاه قطری‌ها در ایران کشورمان را شکست نداده‌اند.

بر همین اساس تاریخچه دیدارهای ایران و قطر به شرح زیر است:

*سال ۱۳۶۷ (جام ملت‌های آسیا – دوحه) ایران ۲ – قطر صفر

*سال ۱۳۷۵ (دوستانه – تبریز) ایران ۲ – قطر صفر

*سال ۱۳۷۵ (دوستانه – دوحه) ایران یک – صفر قطر

*سال ۱۳۷۶ (مقدماتی جام جهانی ۹۸ – تهران) ایران ۳ – قطر صفر

*سال ۱۳۷۶ (مقدماتی جام جهانی ۹۸ – دوحه) ایران صفر – قطر ۲

*سال ۱۳۷۹ (دوستانه – دوحه) ایران ۲ – قطر یک

*سال ۱۳۸۰ (دوستانه – دوحه) ایران یک – قطر ۲

* سال ۱۳۸۱ (دیدارهای غرب آسیا – کویت) ایران ۲ – یک قطر

*سال ۱۳۸۲ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ – تهران) ایران ۳ – قطر یک

*سال ۱۳۸۳ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ – دوحه) ایران ۳ قطر ۲

*سال ۱۳۸۶ (دوستانه – دوحه) ایران یک – قطر صفر

*سال ۱۳۸۶ (دوستانه – دوحه) ایران صفر – قطر صفر

*سال ۱۳۸۷ (جام غرب آسیا – تهران) ایران ۶ – قطر یک

*سال ۱۳۸۷ (دوستانه – دوحه) ایران یک – قطر صفر

*سال ۱۳۸۸ (دوستانه – دوحه) ایران ۲ – قطر ۳

*سال ۱۳۸۹ (دوستانه – دوحه) ایران صفر – قطر صفر

*سال ۱۳۹۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ – دوحه) ایران یک – قطر یک

*سال ۱۳۹۰ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ – تهران) ایران ۲ – قطر ۲

*سال ۱۳۹۱ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ – تهران) ایران صفر – قطر صفر

*سال ۱۳۹۲ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ – دوحه) ایران یک – قطر صفر

*سال ۱۳۹۳ (جام ملت‌‌های آسیا ۲۰۱۵ – سیدنی) ایران یک – قطر صفر

*سال ۱۳۹۵ (مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۶ – تهران) ایران ؟ – قطر ؟

**نهمین رویارویی در راه جام جهانی

بازخبر /  هرچند که در ۸ دیدار گذشته تیم ملی ایران با ۴ پیروزی و ۳ تساوی عملکرد بهتری را به ثبت رسانده اما در مقابل تک باختی که در کارنامه رویارویی دو تیم در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به ثبت رسیده را به سختی می‌توان فراموش کرد. تیم ملی ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در حالی در هفته آخر مرحله گروهی مقابل قطر قرار گرفت که با یک تساوی هم صعود به جام جهانی را جشن می‌گرفت، اما ملی‌پوشان ایران در یک بازی انتقادآمیز و ضعیف به سرمربیگری محمد مایلی کهن، بازی را در خانه حریف با نتیجه ۲ بر صفر واگذار کردند تا ضمن برکناری سرمربی تیم ملی، صعود به جام جهانی فرانسه نیز از مسیری دشوار ممکن شود.

از سوی دیگر ۶ امتیاز ناشی از دو پیروزی مقابل قطر در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و ۴ امتیاز کسب شده مقابل این تیم در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، کمک شایانی به تیم ملی ایران برای صعود به این دو جام جهانی کرد. هنوز گل رضا قوچان‌نژاد که موجب پیروزی تیم ملی ایران در دیدار آخر دو تیم در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ شد در اذهان علاقمندان به فوتبال باقی مانده است.

**رده بندی فیفا؛ ۴۱ پله اختلاف

جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی دنیا در حالی اعلام شد که تیم ایران با ۶۷۴ امتیاز در رده ۳۹ جهان و صدر آسیا ایستاده و قطر نیز در این رده‌بندی با ۴۲۵ امتیاز در ۸۰ تیم‌های ملی جهان قرار دارد.

برنامه رسمی دو هفته اول رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در منطقه آسیا به شرح زیر است:

گروه اول
هفته اول: ۱۱ شهریور ۹۵
کره جنوبی – چین
ساعت ۲۰ استادیوم جام جهانی – سئول

ازبکستان – سوریه
ساعت ۱۹ استادیوم بنیادکار – تاشکند

ایران – قطر
ساعت ۲۱ استادیوم آزادی – تهران

گروه دوم
هفته اول: ۱۱ شهریور ۹۵
استرالیا – عراق
ساعت ۱۸و۳۰ استادیوم پرت – پرت

ژاپن – امارات
ساعت ۱۹و۳۵ استادیوم جام جهانی – سایتاما

عربستان – تایلند
ساعت ۲۰و۳۰ استادیوم کینگ فهد – ریاض

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *