خبر مهم برای فرهنگیان/ کدام «مدرک تحصیلی» در احکام کارگزینی معلمان اعمال می‌شود؟ بی اعتنایی باشگاه پرسپولیس به درخواست یحیی گل محمدی خبر جدید درباره یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هرار تومانی/ یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ کودکان هوش را از چه کسی به ارث می‌برند؟

تبدیل جاسک به قطب تولید پنبه هرمزگان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان از امضای قرارداد واگذاری اراضی جهت کشت و توسعه صنایع تبدیلی نساجی در شهرستان جاسک خبر داد.

بازخبر/«مؤیدی»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان زراعت پنبه را در ردیف محصولات اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: استاندار هرمزگان بر مسئله کشت پنبه تأکید فراوانی دارد و وزارت جهاد کشاورزی نیز حمایت‌های لازم را به‌منظور توسعه کشت و تولید این محصول در دستور کار قرار داده است و ما نیز به‌نوبه‌ی خود تلاش خواهیم کرد تا رونق در این بخش ایجاد شود.

وی ضمن بیان اینکه پیش از سال 1400، بالغ‌بر 250 هکتار از اراضی شهرستان حاجی‌آباد به کشت محصول پنبه اختصاص داده شده بود افزود: ما با امکان‌سنجی دریافتیم که هرمزگان نیز یکی از استان‌های کشور است که در زمینه تولید پنبه استعداد دارد و برخی از مناطق استان برای کشت این محصول شرایط بسیار مناسبی دارند. بر اساس تحقیقات ما با کشت و تولید پنبه می‌توانیم سالانه به‌صورت قابل‌توجهی از خروج ارز جلوگیری کنیم و نیز با اجرایی شدن این طرح در جهت خودکفایی گام مؤثری برداشته خواهد شد.

مویدی اظهار کرد: امسال واگذاری زمین‌های زراعی برای کشت پنبه به پنج هزار هکتار خواهد رسید و در حال حاضر بیش از 300 هکتار از زمین‌های زراعی شهرستان حاجی‌آباد و 320 هکتار از زمین‌های زراعی شهرستان جاسک زیر کشت پنبه است و برنامه‌ریزی سازمان جهاد کشاورزی برای رسیدن به ۲۰ هزار هکتار در هرمزگان خواهد بود.

وی تصریح کرد: کشت پنبه همراه با استقرار صنایع آن می‌تواند برای بیش از دو هزار و 500 نفر در استان به‌صورت مستقیم ایجاد اشتغال کند.

همچنین رییس سازمان جهاد کشاورزی گفت: در این شهرستان کشت پنبه در فصل‌های مختلف انجام داده‌ایم و متوسط عملکرد ما در هرمزگان در زمینه تولید خالص پنبه (وش) بالغ‌بر سه تن در هر هکتار تخمین زده می‌شود که این رقم در کشور دو هزار و 740 کیلو برآورده شده و این تفاوت بهره‌وری مؤید این است که عملکرد هرمزگان در حوزه کشت و تولید پنبه مطلوب است.

لازم به ذکر است با توجه به برنامه‌ریزهای صورت گرفته از سوی دولت تا سه سال آینده در زمینه تولید پنبه به خودکفایی می‌رسیم و با توجه به میزان اشتغال‌زایی بالایی در صنعت کشت پنبه، برای هر هکتار اراضی زراعی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم سه تا پنج نفر نیروی انسانی می‌توانند مشغول به فعالیت شوند و همین امر باعث ارتقا اقتصاد کشاورز، منطقه و کشور خواهد شد.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.