دستگیری ۲ متهم به قتل در هرمزگان افزایش پروازهای جزیره کیش احتمال وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در هرمزگان ثبت روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان
اختصاص ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن به استان‌ها

اختصاص ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن به استان‌ها

وزیر صمت اعلام کرد که از امسال بندی از قانون معادن که بر اساس آن باید ۱۵ درصد حقوق دولتی در مناطقی که معادن در آن‌ها مستقر هستند، هزینه شود، اجرایی خواهد شد.

 بازخبر/ سیدرضا فاطمی امین  در یک برنامه تلویزیونی گفت: طبق قانون معادن باید ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن در همان منطقه معدن مستقر شده هزینه شود، اما طی سال‌های اخیر این مبلغ فقط دو درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه معدنکاران بخشی از درآمد خود را به دولت می‌دهند و از این میزان باید ۱۵ درصد صرف منطقه شود، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر کل این مبلغ وارد بودجه و صرف مصارف فوری می‌شد. اما در بودجه امسال مبلغ ۱۵ درصد یاد شده از کل بودجه جدا شده و مجلس هم تصویب کرده که دیگر این مبلغ وارد خرانه کل کشور نشود.

به گفته این مقام مسئول برآورد می‌شود به طور متوسط سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن دریافت شود که ۱۵ درصد آن باید در مناطقی که معادن مستقر هستند هزینه شود. مسئول دریافت حقوق دولتی، وزارت صنعت است. همچنین خزانه بعد از دریافت حقوق دولتی ۱۵ درصد یاد شده را به حساب استان‌ها واریز می‌کند تا شورای برنامه ریزی استان‌ها برای هزینه‌کرد آن برنامه‌ریزی کند.

وی افزود: در مناطقی که معادن مستقر هستند ممکن است مشکلاتی نظیر تخریب جاده‌ها، آلایندگی محیط زیست و غیره ایجاد شود که این مبلغ باید در راستای حل  مشکلات استفاده شود.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.