دستگیری ۲ متهم به قتل در هرمزگان افزایش پروازهای جزیره کیش احتمال وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در هرمزگان ثبت روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان
یادداشت / سید محمد بنی هاشمی

سکانس هایی تلخ ، بنام فرهنگ هرمزگان

ساخت فیلم و سریالی که بتواند تاثیر خود را بر روی مخاطب و‌ بیننده بگذارد ‌، کار آسانی نیست و بسیار دشوار است.

بازخبر/ ساخت فیلم و سریالی که بتواند تاثیر خود را بر روی مخاطب و‌ بیننده بگذارد ‌، کار آسانی نیست و بسیار دشوار است.

در واقع برای ساخت یک‌سریال ، عوامل مختلفی می بایست به خوبی در کنار یکدیگر شکل و نقش بگیرند تا نتیجه اش ، اثربخش باشد.

 

انتخاب یک شهر و یا ایده ی استفاده از زبان بومی مردمان آن، از جمله مواردی است که به انتخاب کارگردان و یا دیگر عوامل دست اندرکار ‌،برای ساخت یک فیلم اتفاق می‌افتد ، اما توجه به بیان صحیح گویش و یا لهجه آن منطقه امری است،ضروری.

 

از گذشته تا به امروز فیلم های مختلفی با موقعیت مکانی در استان هرمزگان و با ایده ی استفاده از گویش هرمزگانی ساخته شده ، که هر بار متاسفانه و به غلط ، خواسته و یا ناخواسته ، گویش و لهجه ی خوزستانی و بوشهری و یا زبان من دراوردی را جایگزین گویش هرمزگانی کرده اند.

و اخیرا هم در سریال جادوگر میتوان این بی توجهی و بی تدبیری را به وفور دید.

 

سریال جادوگر با انتخاب منطقه مکانی قشم ، از شبکه تلویزیونی نماوا و‌ فیلیمو ، به کارگردانی مسعود اطیابی و تهیه کنندگی ایرج محمدی در‌حال پخش است.

نگارنده در تعجب است که چگونه دست اندرکاران ساخت یک سریال ، بی مطالعه ، بی تحقیق و بدون مشورت چنین اشتباهی را انجام داده و ترویج فرهنگ نادرست از یک‌منطقه را نشانه گرفته اند.
نه تنها در گویش و حتی در انتخاب موسیقی هم دچار اشتباه بزرگی شده اند.

 

فیلم هایی که می توانستند کمک به تقویت هویت و فرهنگ قومی ، محلی و ملی ما کنند اما متاسفانه امروزه آسیبی شده اند برای انتقال فرهنگ نادرست و غلط.

بسیار غم انگیز است که فرهنگ غنی یک شهر دستخوش سلایق و بی تدبیری افرادی شده که نگرانی را بر هرمزگان نشینان تحمیل کرده است.

مدیران فرهنگ‌ و هنر کشور !
ای کاش قبل از اکران چنین سریال هایی نظارت و حساسیت بیشتری به خرج میدادید و در‌ ادامه اگر صلاح دانستید موضوع را پیگیری و‌ بار نگرانی و تحقیر را از مردمان این استان ، کمتر کنید!

پسندیدم(4)نپسندیدم(4)

2 نظر برای “سکانس هایی تلخ ، بنام فرهنگ هرمزگان”

  1. محسن بزمی گفت:

    اگر دقت کرده باشید سریال جادوگر یک منطقه تا کجا آباد هست .و اشاره ای و ترکیبی از گویش یا زبان های مختلف هست و هیچ اشاره ای به جغرافیای خاصی ندارد .فقط جنوب هست و ترکیبی از موسیقی ها و گویش و زبان جنوبی ..اینجا اشاره ای به قشم یا .....نشده و بخاطر جلوگیری از حساسیت عامدانه استفاده شده ..

    پسندیدم(0)نپسندیدم(1)
  2. محسن بی زد ام‌ گفت:

    در ساخت سریال جادوگر به عمد جغرافیای متفاوت و زبان و گویش ها و موسیقی مختلف جنوبی استفاده شده که در واقع یک ناکجا باد هست و کارگردان نخواسته اشاره مستقیمی به قشم یا...مکان دیگری بکند ...یه جغرافیا که هر کجا می تواند باشد ...

    پسندیدم(0)نپسندیدم(1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.