برنامه هفتم توسعه این گروه از جامعه را کاملا فراموش کرد؟ طالبان در مناقشه قراباغ طرف باکو را گرفت تحلیل فواد ایزدی از احتمال توافق ایران و آمریکا/اروپا ژست‌ خود را کنار گذاشته است قول نخست وزیر ژاپن به رئیسی درباره پول های بلوکه شده /بازرسان آژانس که اعتمادی به آنها نیست بازگردانده می شوند /به مصر پیام داده ایم
یادداشت / سید محمد بنی هاشمی

سکانس هایی تلخ ، بنام فرهنگ هرمزگان

ساخت فیلم و سریالی که بتواند تاثیر خود را بر روی مخاطب و‌ بیننده بگذارد ‌، کار آسانی نیست و بسیار دشوار است.

بازخبر/ ساخت فیلم و سریالی که بتواند تاثیر خود را بر روی مخاطب و‌ بیننده بگذارد ‌، کار آسانی نیست و بسیار دشوار است.

در واقع برای ساخت یک‌سریال ، عوامل مختلفی می بایست به خوبی در کنار یکدیگر شکل و نقش بگیرند تا نتیجه اش ، اثربخش باشد.

 

انتخاب یک شهر و یا ایده ی استفاده از زبان بومی مردمان آن، از جمله مواردی است که به انتخاب کارگردان و یا دیگر عوامل دست اندرکار ‌،برای ساخت یک فیلم اتفاق می‌افتد ، اما توجه به بیان صحیح گویش و یا لهجه آن منطقه امری است،ضروری.

 

از گذشته تا به امروز فیلم های مختلفی با موقعیت مکانی در استان هرمزگان و با ایده ی استفاده از گویش هرمزگانی ساخته شده ، که هر بار متاسفانه و به غلط ، خواسته و یا ناخواسته ، گویش و لهجه ی خوزستانی و بوشهری و یا زبان من دراوردی را جایگزین گویش هرمزگانی کرده اند.

و اخیرا هم در سریال جادوگر میتوان این بی توجهی و بی تدبیری را به وفور دید.

 

سریال جادوگر با انتخاب منطقه مکانی قشم ، از شبکه تلویزیونی نماوا و‌ فیلیمو ، به کارگردانی مسعود اطیابی و تهیه کنندگی ایرج محمدی در‌حال پخش است.

نگارنده در تعجب است که چگونه دست اندرکاران ساخت یک سریال ، بی مطالعه ، بی تحقیق و بدون مشورت چنین اشتباهی را انجام داده و ترویج فرهنگ نادرست از یک‌منطقه را نشانه گرفته اند.
نه تنها در گویش و حتی در انتخاب موسیقی هم دچار اشتباه بزرگی شده اند.

 

فیلم هایی که می توانستند کمک به تقویت هویت و فرهنگ قومی ، محلی و ملی ما کنند اما متاسفانه امروزه آسیبی شده اند برای انتقال فرهنگ نادرست و غلط.

بسیار غم انگیز است که فرهنگ غنی یک شهر دستخوش سلایق و بی تدبیری افرادی شده که نگرانی را بر هرمزگان نشینان تحمیل کرده است.

مدیران فرهنگ‌ و هنر کشور !
ای کاش قبل از اکران چنین سریال هایی نظارت و حساسیت بیشتری به خرج میدادید و در‌ ادامه اگر صلاح دانستید موضوع را پیگیری و‌ بار نگرانی و تحقیر را از مردمان این استان ، کمتر کنید!

پسندیدم(6)نپسندیدم(4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *