یک عامل عجیب که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد ۵ عادت غذایی مؤثر برای مبارزه با التهاب ثبت رکورد طولانی‌ترین مدت زندگی با قلب پیوندی در گینس چرا باید روزانه فیبر کافی دریافت کنیم؟

هاشمی و روحانی: تکرار خرداد۹۲ در اردیبشهت۹۶

اتحاد «اعتدال‌گرایان، اصول‌گرایان میانه‌رو و اصلاح‌طلبان» می‌تواند روحانی را برای بار دوم راهی پاستور و نهاد ریاست‌جمهوری کند. این طیف‌ها هر چند با همدیگر اختلافاتی دارند ولی در یک چیز متفق‌القول‌اند: کشور توان تحمل سوء‌مدیریت‌ها، کجروی‌ها، تخریب‌ها و تحریم‌های جدید را ندارد.

بازخبر، اتحاد «اعتدال‌گرایان، اصول‌گرایان میانه‌رو و اصلاح‌طلبان» می‌تواند روحانی را برای بار دوم راهی پاستور و نهاد ریاست‌جمهوری کند. این طیف‌ها هر چند با همدیگر اختلافاتی دارند ولی در یک چیز متفق‌القول‌اند: کشور توان تحمل سوء‌مدیریت‌ها، کجروی‌ها، تخریب‌ها و تحریم‌های جدید را ندارد.

عصر ایران نوشت: «هاشمی رفسنجانی در چند هفته اخیر بارها و بارها در سخنان خود به دولت دوم روحانی اشاره کرده و از گام‌های بلند روحانی در دولت دوازدهم سخن به میان آورده است. او در آخرین دیدار خود نیز به این مسئله اشاره کرد. رییس سابق قوای مقننه و مجریه گفت: «امیدوارم در دوره بعدی دولت دکتر روحانی قدم‌های بسیار بلندی برداریم و ایران را به جایگاهی که استحقاق آن را دارد، برسانیم.»

بسیاری از ناظران سیاسی بر این باور هستند که حسن روحانی، رییس‌جمهور فعلی ایران شبیه‌ترین سیاستمدار به هاشمی رفسنجانی است. حتی برخی او را «هاشمی ثانی» می‌دانند.

محمود احمدی‌نژاد در دوران هشت ساله ریاست‌جمهوری‌اش مخالفین و موافقین بسیاری داشت که گاهی موافقین و مخالفین جای خود را عوض می‌کردند اما او همیشه یک مخالف جدی و سرسخت داشت که از همان روز اول دولت نهم مخالفت خود را با سیاست‌های احمدی‌نژاد اعلام کرد و آن فرد کسی نبود جز هاشمی رفسنجانی. هاشمی بر این باور بود و البته هست که قطار انقلاب و حرکت در مسیر توسعه در زمان احمدی‌نژاد از ریل اصلی خود خارج شد و حسن روحانی آن را در این ۴ سال به مسیر بازگردانده است و در ۴ سال بعدی باید آن را به حرکت بیندازد.

هاشمی در دیدار با برخی از اعضای خبرگان در زمان حضور احمدی‌نژاد در راس قوه مجریه گفته بود: «به آقایان گفتم که چرا تمام کارهای این دولت (احمدی‌نژاد) را تأیید می‌کنید؟ فردا جواب مردم و خدا را چه می‌دهید؟ بعد هم به آقایی که در خبرگان بود، گفتم: حالا که رسوا شده، می‌گویی فلان کس باعث انحرافش شده. اگر اشتباه کردی، صادقانه به مردم بگو اشتباه کردم؛ نه این که پشت فلان کس قایم شوید و بگویید انحراف کار او بوده. مردم این حرف‌ها را باور نمی‌کنند.» یا خطاب به تشکل‌های دانشجویی ۵ استان دانشگاه آزاد اسلامی در مورد مشکلات روحانی خاطر نشان کرده بود: «دولت روحانی در مقابل اقیانوسی از خرابی‌هاست. با خزانه خالی و توپخانه‌ای پر در روبه‌رویش از تندروها. از اقلیتی افراطی که همه جور امکانات در انتخابات ۹۲ داشتند و شکست خوردند. از صداوسیما تا ده‌ها تریبون ریز و درشت دیگر. همه می‌خواستند که خط اعتدال پیروز نشود که شد. حالا همه جمع شده‌اند که انتقام رأی مردم را از دولت منتخب آنها بگیرند.»

هاشمی رفسنجانی نمی‌خواهد دوران احمدی‌نژاد تکرار شود و آن گونه که از شواهد هم پیداست فردی به جز روحانی را هم مناسب ریاست‌جمهوری نمی‌داند. به خاطر همین تلاش می‌کند، تمام قد از حسن روحانی حمایت کند. هاشمی در سال ۸۴ نشان داد که چندان به سیاستمداران وقت اطمینان ندارد و آنها را در اندازه ریاست‌جمهوری نمی‌بیند. او به این دلیل که هیچکدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم را در اندازه ریاست‌جمهوری نمی‌دید وارد صحنه شد. هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ حتی اعلام کرد اگر برخی افراد که امروز مشخص می‌شود شاید یکی از آن افراد «روحانی» بود در انتخابات شرکت کنند، از رقابت کنار خواهد کشید. هاشمی به خاطر نگرانی از تکرار دوباره احمدی‌نژاد یا فردی شبیه احمدی‌نژاد سعی می‌کند روحانی و روحانی‌ها در کشور تکرار شوند. به نظر می‌رسد رییس‌جمهور مطلوب هاشمی فردی است که سابقه فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی در بالاترین سطوح کشور را داشته باشد.

آن طور که از شواهد پیداست هاشمی همچون انتخابات سال ۹۲ باز هم به میدان آمده است تا با ایجاد سبد رای مشخص برای روحانی، خرداد ۹۲ را در بهار ۹۶ تکرار کند. باید منتظر بود که در روزها و ماه‌های آینده باز هم شاهد شکل‌گیری جریان اعتدال با حضور «هاشمی، ناطق نوری و رییس دولت اصلاحات» برای حمایت از روحانی باشیم.

اتحاد «اعتدال‌گرایان، اصول‌گرایان میانه‌رو و اصلاح طلبان» می‌تواند روحانی را برای بار دوم راهی پاستور و نهاد ریاست‌جمهوری کند. این طیف‌ها، هر چند با همدیگر اختلافاتی دارند ولی در یک چیز متفق‌القول‌اند: کشور توان تحمل سوء‌مدیریت‌ها، کجروی‌ها ، تخریب‌ها و تحریم‌های جدید را ندارد.»

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *