هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
روش شرکت امنیتی صهیونیستی برای تضعیف برجام شما عموسامی یا عموتام!؟ توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول و دور از واقعیت آمریکا حق ندارد برای سیاست‌های ایران در منطقه تعیین تکلیف کند/حق اقدامات قانونی را برای خود محفوظ می داریم

۹۵ درصد از دشت‌های آبی هرمزگان ممنوعه شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: با توجه به تداوم دو دهه خشک‌سالی، کاهش میزان بارش‌ها و نیز شرایط بی‌آبی و کم‌آبی از ۷۴ دشت این استان ۵۴ دشت ممنوعه شد.

بازخبر / منطقه خلیج‌فارس، هوشنگ ملایی با اعلام این خبر افزود: بقیه دشت‌های آبی هرمزگان نیز از لحاظ ظرفیت آب زیرزمینی ضعیف بوده و به علت شوری آب، بدون استفاده هستند.

وی اظهار کرد: حفر چاه‌های جدید، توسعه منابع آبی و افزایش برداشت آب از چاه‌های بهره‌برداری در دشت‌های دارای بیلان منفی و ممنوعه، مجاز نیست.

مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان تصریح کرد: در دوره اندازه‌گیری دشت‌های کردی شیرازی، فارغان و سرزه خاروک در طول ۲۰ سال خشک‌سالی بیشترین افت سطح آب را داشتند.

ملایی خاطرنشان کرد: بحران خشک‌سالی، کاهش ۸۰ درصدی نزولات جوی و کاهش ۹۵ درصدی رواناب‌ها نسبت به سال گذشته در استان نه‌تنها منجر به کمبود آب از نظر کمی شده بلکه بر کیفیت آب نیز تأثیرات منفی گذاشته است.

وی همچنین به وضعیت ذخیره سد‌های استان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون ذخیره سد‌های اصلی استان به زیر پنج درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ادامه داد: در حال حاضر میزان حجم مفید سد استقلال میناب با ذخیره ظرفیت کل ۲۴۰ میلیون مترمکعب آب به ۲ درصد رسیده که تا خردادماه امسال وارد حجم مرده می‌شود.

ملایی با بیان اینکه همچنین سد‌های شمیل و نیان نیز با ظرفیت کل ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب دارای ۵ درصد حجم مفید است، افزود: در طول دو دهه خشک‌سالی و کاهش میزان بارندگی، سد‌های این استان هم‌اکنون با چالش بسیار جدی مواجه هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان عنوان کرد: تأمین آب هرمزگان از منابع آب سطحی و زیرزمینی، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف شرب، صنعتی و کشاورزی است که کاهش ۲۰ درصدی در بخش شرب، صنعت و سطح زیرکشت در بخش زراعی در دستور کار است.

ملایی افزود: بزرگ‌ترین دغدغه هرمزگان تأمین آب شرب شهر‌ها و روستا‌های استان به‌ویژه شهر‌های بندرعباس و بندرخمیر با جمعیت حدود ۷۰۰ هزار نفر است.

وی در پایان گفت: کف شکنی و جابجایی ۴۰۰ حلقه چاه برای تأمین آب شرب روستا‌ها و شهر‌های هرمزگان با هماهنگی صورت گرفته در شورای حفاظت منابع آب، در دستور کار قرار دارد.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.