هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
استقبال بندرعباس از بهار ۹۷ / دایره تی وی از تأکید بر رعایت اخلاق اسلامی توسط مأموران ناجا تا احضار شاهدان صحنه جنایت عادت وحشتناک استقلال شفر/ این نقطه ضعف نیست؟ تروئیکای اروپایی برای حفظ برجام تحریم‌های جدید علیه ایران پیشنهاد کردند+ جزئیات
طی یادداشتی در نیویورک‌تایمز

نیکی هیلی ادعاهایش درباره سلاح‌های ایرانی در یمن را تکرار کرد

نماینده آمریکا در سازمان ملل با تکرار ادعاهای خود مبنی بر ارسال سلاح از ایران به یمن، خواستار مقابله جامعه جهانی با نفوذ ایران در منطقه شد.

بازخبر / «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل طی یادداشتی در روزنامه «نیویورک تایمز» با تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره ارسال سلاح از سوی ایران به یمن، خواستار اقدام جامعه بین‌المللی علیه این کشور شد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به گزارش هفته قبل سازمان ملل درباره نقض محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، آمده است که حامیان سرسخت توافق هسته‌ای ایران نمی‌خواهند این گزارش را بشنوند.

هیلی با بیان اینکه یمن به عرصه بدترین بحران بشری تبدیل شده، نوشت: «این گزارش همچنین نشان می‌دهد که محاصره اعمال شده از سوی عربستان بر ورود کمک‌های بشردستانه به یمن، ‌باعث وخامت اوضاع شده است.»

وی با ادعای اینکه ایران منشا تمام موشک‌ها و تسلیحات یمن است، افزود: «باید از این فرصت (که گزارش سازمان ملل فراهم کرده)‌ بهره ببریم…برخی می‌پرسند سلاح‌های ارسالی ایران به یمن قبل از اعمال تحریم‌های سازمان ملل در آویل ۲۰۱۵ بوده است. این گزارش نشان می‌دهد سلاح‌ها بعد از اعمال تحریم‌ها به یمن منتقل شده است.»

این مقام آمریکایی با تکرار انتقادات از توافق هسته‌ای ایران، مدعی شد: «از زمان امضا شدن آن، حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی افزایش یافته است…دیگر نمی‌توان نقش ایران در ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه را نادیده گرفت.»

هیلی در پایان با ادعای اینکه آمریکا مدارکی از ارسال سلاح توسط ایران به یمن دارد، نوشت: «اکنون شانس آن را داریم رفتار ایران را مهار کنیم و از آن بخواهیم که به تعهدات بین‌المللی برای کاهش درگیری عمل کند.»

وی روز پنجشنبه هم با صدور بیانیه‌ای از شورای امنیت خواسته بود علیه ایران اقدام کند.

ایران قویا ادعاهای مطرح شده از جانب هیلی را تکذیب کرده است.

این موضع‌گیری در شرایطی صورت می‌گیرد که عربستان و متحداش یمن را محاصره کرده‌اند و حتی اجازه انتقال مواد غذایی به این کشور را هم نمی‌دهند. همچنین مشخص نیست که آیا روسیه از هر اقدامی علیه ایران حمایت خواهد کرد یا خیر.

هیلی که از زمان آغاز به کار در منصب نمایندگی آمریکا در سازمان ملل همواره در جلسات مختلف علیه ایران صحبت کرده، مدتی پیش هم حمایت خود را اغتشاشات در چند شهر ایران ابراز داشت.

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.