هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
منابع سد استقلال میناب تا تیرماه پاسخگوی نیاز‌هاست روش شرکت امنیتی صهیونیستی برای تضعیف برجام شما عموسامی یا عموتام!؟ توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول و دور از واقعیت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان

دکتر داوودی:بیماری ایدز از بیماریهای نوپدیدی است که سالهاست خیلی از مردم دنیا را درگیر خود کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در خصوص هفته جهانی ایدز بیان کرد : هفته ایدز در جوامع بسیار مهم است، بیماری ایدز از بیماریهای نوپدیدی است که سالهاست خیلی از مردم دنیا را درگیر خود کرده است، و عوامل اجتماعی از علتهای مهم ترویج این بیماری می باشد.

بازخبر / دکتر داوودی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان ضمن تبریک هفته وحدت، در خصوص هفته جهانی ایدز بیان کرد : هفته ایدز در جوامع بسیار مهم است، بیماری ایدز از بیماریهای نوپدیدی است که سالهاست خیلی از مردم دنیا را درگیر خود کرده است، و عوامل اجتماعی از علتهای مهم ترویج این بیماری می باشد.

وی ادامه داد : باید بدانیم که ایدز یک بیماری خاص برای افراد خاص نیست و همه مردم جامعه در معرض ابتلا به این بیماری هستند و در نتیجه همگی باید دست در دست هم دهیم برای کنترل و پیشگیری این بیماری مهم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت : کنترل تنها وظیفه دانشگاه علوم پزشکی نیست و دز ابتدا این کنترل از خانواده ها باید صورت گیرد، اگر وجود شبکه منظم بهداشتی، حتی در روستاهای دور افتاده و شهر ها نبود شیوع این بیماری خیلی زیاد تر میشد.

دکتر داوودی خاطرنشان کرد : افزایش سواد خانواده ها و خود مراقبتی ها باید آموزش داده شود، ضمن اینکه، فقر و بیکاری و ناهنجاری های جامعه میتواند به شیوع این بیماری کمک بزرگی کند و این در حالی است که اگر ما به آموزه های دینی و فرهنگی عمل کنیم

وی ادامه داد : تا پایان شهریور ماه سال جاری ۱۴۸۴ نفر مبتلا به ایدز ثبت شده است که تعداد ۱۱۹۲ آقایان و ۲۹۲ نفر خانمها هستند که متاسفانه شاهد رشد یک درصدی در خانمها هستیم.

دکتر داوودی اعلام کرد : ۲۷% از مبتلایان از راه جنسی بودند و آمار کشوری ۱۹% می باشد، ۲/۴% از مبتلایان از طریق مادر به فرزند است که آمار کشوری آن ۱/۵% است و ۶۰% از مبتلایان از طریق تزریق است که آمار کشوری ۶۶% می باشد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان بیان کرد : استان هرمزگان به واسطه توریستی بودن، مهاجر پذیر بودن و مرزی بودنش بیشتر در معرض شیوع این بیماری است همچین تردد کشتی ها و ملوانان در ایران و خارج از ایران هم میتواند یکی علت این شیوع در استان هرمزگان باشد

وی همچنین افزود : از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۶ که این بیماری بطور جدی پایش شده، ۲۵% از مبتلایان به ایدز در استان هرمزگان فوت شدند و این در حالی است که آمار کشوری فوتی این بیماری ۲۷% بوده است و این نشانگر آن است که تا حدودی در استان هرمزگان بهتر در راه درمان اقدامات انجام شده است. ضمن آنکه از سال ۱۳۸۳ الی ۱۳۹۶ ، ۳۷۴ نفر فوتی مبتلایان به بیماری ایدز را در استان شاهد بودیم.

این مقام مسئول یادآور شد : مشارکت طلبی در پیشگیری از این بیماری باید با همکاری دستگاه های دیگر نیز صورت گیرد، مانند آموزش پروش، بهزیستی و دیگر دستگاهها، خوشبختانه با همکاری آموزش پروش از ابتدای سال تا کنون کارگاه های آموزشی برای مربیان مدارس سه شهر ؛ قشم، میناب و بندرلنگه برگذار شده است مه مورد استقبال خوبی واقع شده است.

دکتر داوودی تصریح کرد : بیشترین مبتلایان در استان به ترتیب در شهرهای : بندرعباس، میناب، رودان و قشم است. ضمن اینکه باید یادآور شد که این شهرها جمعیت زیادی هم خود جای دادند. وی افزود آزمایشهای ایدز بصورت رایگان است.

وی افزود : درمان در بحث بیماری ایدز قطعی نیست و فقط میتوان با درمان طولانی مدت این بیماری را کنترل کرد و اینکه شخص مبتلایی که در حال درمان طولانی مدت است نمی‌تواند بیماری را منتقل کند. و بیمار میتواند مانند همه مردم عادی زندگی عمر معمولی داشته باشد.

دکتر داوودی ادامه داد : مهمترین وظیفه ما آموزش دادن به افرادی است که مبتلا نشدند و باید افزایش سواد سلامت را ارتقاع داد و خود مراقبتی را افزایش دهیم ، لذا معتقد هستیم پیشگیری بهترین درمان است، ضمن آنکه بصورت جدی در حال درمان مبتلایان به این بیماری هستیم.

 

پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.