هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
آمار مرکز اورژانس از پیکرهای کشف شده قهرمانی در آسیا همیشه شیرین است/ آقای گلی جهان را می‌خواهم/ از فوتسال متنفر بودم! ایران، روسیه و چین چالش‌های جدید غرب هستند/ غرب انحصار نظامی خود را از دست داده روحانی: در گذشته نمیدانستیم قیمت دلار در صبح چند می شود؟!

بارزانی: از هیچ کس واهمه‏ نداریم؛ نه ایران نه ترکیه و نه عراق

“به هرگونه اقدامات تحریک آمیز در کرکوک پاسخ خواهیم داد. با بغداد بر سر مرزها، نفت و آب مذاکره خواهیم کرد.”

بازخبر / به نقل از فارس، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در آستانه برگزاری همه‎پرسی برای جدایی کردستان از عراق نشست خبری در اربیل برگزار کرد.

وی در این نشست خبری گفته که ما در سال ۲۰۰۳ پس از جنگ آمریکا علیه عراق و سقوط رژیم صدام امیداور بودیم که مرحله جدیدی در عراق آغاز و نظام فدرالی و دموکراتیک در این کشور تشکیل شود.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: اگر مشارکت استان های کردستان برای تشکیل قانون اساسی جدید عراق در سال ۲۰۰۵ نبود، قانون اساسی در این کشور تشکیل نمی شد.

بارزانی تصریح کرد: اما پس از سال ۲۰۰۳ همه مناطق عراق علیه کردستان عراق شد و بغداد از پرداخت حقوق و بودجه پیشمرگه از سال ۲۰۰۷ خودداری کرد.

رئیس منطقه کردستان عراق گفت: برای رسیدن به حل مشکلات بین دولت مرکزی عراق و اربیل تلاش زیادی انجام دادیم، اما این تلاش موفقیت آمیز نبود. اقدامات بغداد ما را مجبور کرد که همه پرسی را اجرا کنیم.

مسعود بارزانی اعلام کرد که همه پرسی نخستین گام مردم کردستان برای تعیین سرنوشتشان است. همه پرسی برای مشخص کردن مرزها نیست و ما به گفت‎و‎گوی باز با بغداد تمایل داریم.

رئیس منطقه کردستان عراق در ادامه تاکید کرد که اربیل در اجرای همه پرسی قاطع است و تحت فشار تهدیدات قرار نمی‏‎گیرد، چراکه فقط گزینه استقلال است که اهداف ما را محقق می کند و مشکلات کردستان پس از استقلال کاهش می‏‏‎یابد.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: ما خواهان داشتن بهترین روابط با همسایگان خود هستیم و با آنها بر اساس قوانین بین المللی همکاری خواهیم داشت.

مسعود بارزانی گفت: برای پیش نویس قانون اساسی جدید دولت کردستان عراق تلاش خواهیم کرد.

وی اعلام کرد که ما خواستار داشتن و ساختن رابطه جدید با بغداد بر اساس حسن همجواری هستیم، زیرا روابط و همکاری جاری با شکست مواجه شد.

بارزانی خاطرنشان کرد که کردها پس از همه پرسی با بغداد درباره چگونگی اجرای نتیجه همه پرسی رایزنی خواهند کرد.

رئیس منطقه کردستان عراق با توجه به مخالفت‎های ایران و ترکیه با همه پرسی گفت: ما خواهان درگیری و تنش با ایران و ترکیه نیستیم.

بارزانی با بیان اینکه با اجرای همه‎پرسی امنیت ملی ترکیه تهدید نمی‏‎شود، گفت: امیدواریم که ترکیه مرزهای هوایی خود را به روی منطقه کردستان نبندد.

مسعود بارزانی تاکید کرد که رهبران سیاسی احزاب کردی بر سر برگزاری همه پرسی در موعد مقرر اتفاق نظر دارند و هیچ مسئول سیاسی یا نظامی نمی تواند این همه پرسی را متوقف کند.

رئیس منطقه کردستان عراق گفت: ما آماده مقابله با هرگونه حمله به کردستان هستیم، هرچند هرگز به فکر درگیری نظامی نیستیم و از بغداد هم انتظار ایجاد درگیری مسلحانه را نداریم.

مسعود بارزانی افزود: از هیچ کس واهمه‏ای نداریم نه ایران نه ترکیه و نه عراق و توصیه می‎کنم به همه کسانی که به دنبال تهدید ما با آوردن تانک و توپ و هواپیما به میدان هستند، بیاد بیاورند با تانک‎های صدام در دهه نود چه کردیم که قصد داشتند با پیشمرگه کردستان بجنگند.

وی گفت: هم اکنون تکه تکه‎‏های تانک‎های صدام در خانقین به نمایش گذاشته شده است. همه بدانند تحت هیچ شرایطی از موضوع استقلال کردستان عراق عقب نشینی نخواهیم کرد.

مسعود بارزانی تصریح کرد که پیشمرگه برای مقابله با هرگونه حملات در سطح بالایی از آمادگی به سر می‎برد.

رئیس منطقه کردستان عراق ادامه داد که به هرگونه اقدامات تحریک آمیز در کرکوک پاسخ خواهیم داد. با بغداد بر سر مرزها، نفت و آب مذاکره خواهیم کرد.

وی گفت: ما در سال ۲۰۰۳ اشتباه کرده بودیم که به آغوش بغداد بازگشتیم و همان سال باید همه پرسی را اجرا می‎‏کردیم و بغداد را در سال ۲۰۰۸ رها می‏‎کردیم.

پسندیدم(4)نپسندیدم(2)
کلمات کلیدی: ، ، ،

1 نظر برای “بارزانی: از هیچ کس واهمه‏ نداریم؛ نه ایران نه ترکیه و نه عراق”

  1. داود گفت:

    حوالت به داعش

    پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.