هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
آمار مرکز اورژانس از پیکرهای کشف شده قهرمانی در آسیا همیشه شیرین است/ آقای گلی جهان را می‌خواهم/ از فوتسال متنفر بودم! ایران، روسیه و چین چالش‌های جدید غرب هستند/ غرب انحصار نظامی خود را از دست داده روحانی: در گذشته نمیدانستیم قیمت دلار در صبح چند می شود؟!

طرح جدید آمریکا علیه ایران ناشی از دغدغه های اسرائیل است

کارشناس بی بی سی طرح جدید آمریکایی ها علیه ایران را واکنشی به ترس اسرائیل از افزایش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی دانست.

بازخبر /  افشین شاهی، کارشناس شبکه بی بی سی با اشاره به گزارش اخیر خبرگزاری رویترز مبنی بر پیشنهاد طرحی جدید علیه ایران به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به نظر من، دغدغه اصلی این گزارش (طرح پیشنهادی به ترامپ) منعکس کننده دغدغه رجال سیاسی و امنیتی اسرائیل است. همین دیروز، وزیر اطلاعات اسرائیل اشاره کرد که ایران در شرف امضای قرارداد جدیدی با بشار اسد هست که از لحاظ ماهیت بسیار نزدیک است به قراردادی که اخیرا روسیه با اسد امضا کرده است که حضور پایگاه نظامی روسیه در لاذقیه را ۵۰ سال تمدید می کند.»

شاهی افزود: «رجال سیاسی و امنیتی اسرائیل نگران هستند که پس از کارزار سوریه، ایران دارای یک پایگاه دایمی نظامی شود. در گزارش رویترز هم اشاره زیادی به گروه های شبه نظامی شیعه حامی ایران و گسترش نفوذ این گروه ها هم در عراق، هم در سوریه و هم در یمن شده بود.»

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از شش مقام فعلی و سابق آمریکایی گفته است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حال ارزیابی استراتژی جدیدی علیه نیروهای تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و همچنین مقابله با برنامه موشکی بالستیک ایران است.

بر اساس گزارش رویترز، جیم متیس، وزیر دفاع، رکس تیلرسون، وزیر خارجه، هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا و چند مقام بلندپایه این کشور از جمله پیشنهادکنندگان این طرح بوده‌اند.

گفته شده که این طرح در جلسه شورای امنیت ملی که روز جمعه ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) برگزار شد، به دونالد ترامپ ارائه شده است.

دو منبع به رویترز گفته‌اند این طرح، در صورت تایید، ممکن است تا کمتر از یک ماه دیگر به صورت عمومی اعلام شود.

این خبرگزاری می‌گوید تمام منابعی که این خبر را داده‌اند “از پیش‌نویس این طرح اطلاع داشته‌اند” و خواسته‌اند که نامشان فاش نشود چون به گفته آنها “دونالد ترامپ هنوز درباره این طرح اقدامی نکرده است.”

کاخ سفید از اظهارنظر درباره این موشوع خودداری کرده است.

این منابع آمریکایی همچنین گفته‌اند هدف این طرح “افزایش فشار بر دولت ایران برای محدود کردن برنامه موشکی بالستیک و همچنین مقابله با حمایت تهران از شبه‌نظامیان است.”

این در حالی است که بر این اساس، رویترز گفته است: “پیشنهادی درباره گسترش فعالیت‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق ارائه نشده است.”

مشاوران امنیت ملی آمریکا می‌گویند پاسخ نظامی ‌آمریکا به نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه و عراق جنگ با داعش را پیچیده می‌کند.

یک مقام نظامی سابق آمریکایی به رویترز گفته است نیروهای حزب‌الله و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق در پس گرفتن قلمروهای تحت اشغال داعش بسیار کمک بوده‌اند.

 

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.