هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
شما عموسامی یا عموتام!؟ توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول و دور از واقعیت آمریکا حق ندارد برای سیاست‌های ایران در منطقه تعیین تکلیف کند/حق اقدامات قانونی را برای خود محفوظ می داریم مسکو: تشدید فشارهای آمریکا باعث سرسخت‌تر شدن مواضع ایران می‌شود

مرادی : بازشماری تمامی صندوق های انتخابات شورای شهر بندرعباس/هیچ عهد اخوتی با داوطلبین ندارم

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان بر بازشماری تمامی صندوق های رأی انتخابات شورای شهر بندرعباس تأکید کرد.

بازخبر / رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان بر بازشماری تمامی صندوق های رأی انتخابات شورای شهر بندرعباس تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، احمد مرادی عصر امروز در نشستی خبری در خصوص آخرین وضعیت بازشماری ۲۶ صندوق انتخابات شورای شهر بندرعباس، افزود: بین ۴۷ تا ۵۰ نفر به تأیید اولیه انتخابات شورای شهر بندرعباس معترض بودند و تعداد صندوق های اعتراض شده در حدود ۵۰ صندوق بود که برای کشف فراوانی صندوق ها، هیئتی را ایجاد کردیم تا بیشترین صندوق اعتراضی را دربیاروریم.

این مقام مسئول تصریح کرد: پس از بررسی اعتراضات که در مرحله اول در هیئت اجرایی و در مرحله دوم در هیئت عالی نظارت صورت گرفت، با اتفاق آرا به این جمع‌بندی رسیدیم که از مجموع ۱۸۱ صندوق رأی‌گیری در انتخابات شورای شهر بندرعباس تعداد ۲۶ صندوق مورد بازشماری قرار بگیرد و این موضوع را به هیئت اجرایی محول کردیم.

وی اظهار کرد: از همان ابتدا نگاه بر این بود که تا جایی که امکان دارد این تعامل و همکاری باشد و چون چارچوب فعالیت‌ها و خواسته‌ها قانونی بود مخالفتی صورت نگرفت .

مرادی خاطرنشان کرد: بازشماری در مدت سه روز انجام شد و اعلام کردیم که چون بازشماری بر عهده هیئت اجرایی است منتظر نتیجه بودیم که روز گذشته(۲۵ خرداد) این موضوع را اعلام کردند و البته دو صندوق را هیئت اجرایی با نظر خود دوباره مورد بازشماری قرار داد و نتیجه آرای این ۲۶ صندوق اعلام شد و بلافاصله جلسه هیئت عالی نظارت استان تشکیل شد.

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان اضافه کرد: در جلسه متوجه شدیم تغییراتی نسبت به نتیجه اولیه در بازشماری رخ داد و جابجایی بین نفر یازدهم و دوازدهم ۳۰۳ رأی پس از جابه جایی توسط فرماندای رخ داد و در این بین یازده نفر اختلافاتی هست و در علی البدل هم جابه جایی وجود داشت.

مرادی بیان کرد: پیشنهاد هر سه نماینده مجلس این بود کلیه صندوق ها از جهت سالم سازی و شفاف سازی مورد بازشماری قرار بگیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: ۱۵۵ صندوق باقیمانده پیشنهاد دادیم به فرمانداری که مورد بازشماری قرار دهد که امروز ساعت ۱۴ به فرماندار این موضوع ابلاغ شد تا نتیجه از سوی فرمانداری اعلام و میزان آمادگی گفته شود.

وی تصریح کرد: یکسری شایعه سازی در جامعه هست و موضوعاتی اعلام می شود که به خبرگزاری های رسمی و رسانه های موثق اعتنا شود تا از فضاسازی و جراین سازی در جامعه کاسته شود.

مرادی خاطرنشان کرد: یکسری افراد بدخواه به دنبال حاشیه سازی هستند که حساب آن ها از مردم و گروه ها جداست.

وی اضافه کرد: در فضایی آرام و بدون تنش و منطقی امیدواریم بتوانیم در چارچوب قانونی این موضوع انجام شود.

این نماینده مجلس افزود: تمامی داوطلبین انتخابات شورای شهر بندرعباس طبق قانون برای ما یکی بوده و هست و به میزانی که رأی آورده اند رأی آن ها نوشته شود و نه کم و نه زیاد شود.

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان با اشاره به اینکه نخواهیم گذاشت حقی از کسی ضایع شود، عنوان کرد: امیدوارم شهروندان به برخی شایعات در فضای مجازی توجه ای نکنند.

مرادی خاطرنشان کرد: تاکنون افتخار می کنیم که این شیوه را پیش گرفته ایم و امیدوارم هرچیزی از آرای مردم بررسی مجدد شد همان ملاک عمل شود برای تمامی داوطلبین و امیدوارم این چارچوب حفظ شود.

وی با بیان اینکه مدت بازشماری به میزان آمادگی هیئت اجرایی بازمی گردد، اضافه کرد: در قانون نیامده چه مدت زمانی معیار است اما به فرماندار تأکید می کنم هرچه زودتر این موضوع انجام شود و مردم به دنبال نتیجه رأی خود هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تا به الان آنچه از قانون برداشت شده است، انجام شده، ادامه داد: حرفی باید مستند باشد و کسانی که می گویند این اقدامات در حیطه هیئت عالی نظارت نیست، باید ماده قانونی بیاورند.

مرادی با بیان اینکه قطعأ بازشماری صندوق ها در مدت کوتاه امکان پذیر است، ادامه داد: نباید این مدت برای بازشماری ۲۶ صندوق طول می کشید اما امیدواریم صندوق های دیگر اینقدر طول نکشد.

وی با بیان اینکه بعید می دانم انتخابات به ابطال بکشد، اضافه کرد: هر اظهار نظری در این زمینه به موعد مقرر خودش باز می گردد و فعلأ تصمیم ما بر بازشماری صندوق های دیگر است.

مرادی افزود: برخی تخلفات سهوی برخی عمدی است که در خصوص سهوی خطای چشمی به دلیل خستگی است اما گاهی این اتفاق خیلی تفاوت دارد و متغیرها بیشتر است که باید در وهله نخست هیئت اجرایی شهرستان باید با دستگاه های نظارتی بر این تخلفات رسیدگی کند.

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان ادامه داد: هیئت نظارت شهرستان چگونه انتخابات شهر بندرعباس را تأیید کرده باید از خودشان سوال کنید زیرا آن ها مستقل هستند.

مرادی با اشاره به اینکه در برخی اعتراضات داوطلب گفته می شد در یک صندوق اعضای خانواده ام رأی داده اند اما در نتیجه رأی بت نشده است، افزود: بر پایه این اعتراضات وارد بازشماری شدیم وگرنه اصل هیئت عالی نظارت بر سالم بودن و شمارش صحیح بوده است.

وی با بیان اینکه برخی صندوق ها نیز افراد برگزار کننده انتخابات با داوطلبین همکار بوده اند، اضافه کرد: برخورد قضایی با متخلفین در قانون پیش بینی شده است و مستنداتی از خرید و فروش رأی به دستمان نرسیده بلکه کلی گویی بوده است.

مرادی با اشاره به اینکه فرماندار و هیئت اجرایی در بازشماری همکاری مناسبی کردند، اضافه کرد: تأخیر در اعلام شده قدری طبیعی بود، هیئت اجرایی قائل بود که باید بازشماری مجدد در بازشماری شود که جلسه گرفته شد و روال قانونی طی شد و این تأخیر ایرادی نداشت.

وی با بیان اینکه برخی رأی شان در یکی از صندوق ها صفر و پس از بازشماری به ۱۳۹ رأی رسید، خاطرنشان کرد: کار خرید و فروش آرا در بیرون شعبه انجام می شود، باید اثبات شود داوطلب مورد نظر خود موافق با خرید و فروش رأی بوده است که اثبات آن کار سختی است.

مرادی با اشاره به اینکه در قانون نیامده است که ۱۰ درصد آرا شمارش شود بلکه عرف بر این منوال بوده است، تصریح کرد: جابه ججایی نفر یازدهم با دوازدهم انتخابات شورای شهر بندرعباس قطعی شده است، افزود: هر نتیجه ای که از بازشماری نهایی اعلام شد و از سوی هیئت اجرایی ابلاغ شد ما اعلام می کنیم.

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان شایعات مربوط به استعفا یکی از نماینده های مجلس عضو هیئت عالی نظارت شایعه است، تصریح کرد: روز گذشته با فرماندار صحبت کرده و نظر خود را اعلام کردم که فرماندار به کفایت از بازشماری ۲۶ صندوق رضایت داشت.

مرادی با بیان اینکه به تمامی داوطلبین اعلام کردم که اگر حس شد جایی حق شان پایمال شده به بنده مراجعه کنند، اضافه کرد: تحویل کارشناس دادیم که براساس فراوانی صندوق ها به تعدادی ۲۶ صندوق برای بازشماری رسیدیم و خوشالم که به تعهدی که به مردم و داوطلبین معترض داشتیم، عمل کردیم.

وی با اشاره به اینکه مطالبه گری هزینه دارد و در این مدت تهمت های زیادی به بنده زده شد، افزود: برای بنده تمامی داوطلبین محترم بوده و به هیچ کسی نظر نداشتم و چون روحیه بنده را می دانند هیچکس سفارش و توصیه ای به بنده نداشته است.

مرادی با بیان اینکه به یک جایی می رسیم که اسنسان با هرد گرایش و فکری باید در یکجا یک حرف بزنیم، تصریح کرد: امیدواریم این اتفاق نظر در حق همیشه باشد و امیدوارم همدلی نمایندگان در حق همواره وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در انتخابات قبلی که بنده فرماندار بودم هیچ مشکلی وجود نداشت و بنده خودم به داوطلبین اجازه اعتراض و پیگیری داده بودم، تصریح کرد: در همان زمان هم به دنبال شفاف سازی بودم و حتی بر روی مشابهت فایملی داوطلبین و شمارش آرا هم حساس بودم و امیدوارم و اطمینان دارم می شود فرماندار بندرعباس صندوق های باقیمانده را در یک روز بشمارد.

مرادی با بیان اینکه باید خود و خواص جامعه را مقصر بدانیم و جلوی اینکار را بگیریم که کسی با سفارش از صندوق بیرون بیاید، اظهار کرد: با تمامی سختی ها به دنبال آن هستیم کسی از صندوق بیاید که اسمش رو برگه رأی نوشته شده است و حتی پیشنهاد دادم داوطلبین معترضین باشد و حتی نماینده رسانه ها هم باشد و اگر ریگی در کفشمان نباشد نباید از موضوعی بترسیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مردم استان به تفکر سیاسی رأی نمی دهند بلکه قومی و فامیلی و آشنایی رأی می دهند، تصریح کرد: تهمت های سیاسی به آرای بندرعباس و استان نمی چسبد زیرا مردم به لیست ها رأی نمی دهند.

وی با بیان اینکه در شهرستان ها هم اعتراض بوده است، خاطرنشان کرد: در شهرستان ها مثل رودان تغییری نبوده است اما در گچین بالا هر دو صندوق بازشماری شده است و منتظر نتیجه هستیم و در گچین پایین و بنگلایان و مزراکوه تقاضا برای ابطال بوده که در حال رسیدگی هستیم.

مرادی با اشاره به اینکه اگر در روستا ابطال شود یک نفر به عنوان نماینده بخشدار مسئولیت شورا را برعهده دارد، افزود: در شهر اگر انتخابات ابطال شود، وزیر کشور اختیارات را به استاندار تفویض و شهردار از سوی استاندار به وزیر کشور معرفی می شود.

وی اضافه کرد: بین خود اعضای اصلی سه نفر جابحایی داشتیم که اختلاف شان ۴۰ رأی، ۲۵۵ رأی و ۸ رأی و بین نفر یازدهم و دوازدهم ۳۰۳ رأی، ۳۳۱ رأی یک نفر در علی البدل و یک نفر خارج از علی البدل به علی البدل راه یافته است.

به گزارش ایسنا، پس از برگزاری انتخابات شورای شهر بندرعباس و انتخاب یازدهم داوطلب منتخب، از سوی بیش از پنجاه داوطلب انتخابات شورای شهر بندرعباس به نتایج اعلام‌شده نیز اعتراضاتی صورت گرفت که پس از برگزاری جلسات هیئت عالی نظارت و هیئت اجرایی، ۲۶ صندوق از مجموع ۱۸۱ صندوق نیز از ۱۸ خردادماه مورد بازشماری قرار گرفت و حال باید دید باوجود اعلام رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان هرمزگان مبنی بر بازشماری کلی صندوق‌های رأی چه سرنوشتی در لیست یازده منتخب شورای شهر بندرعباس رخ خواهد داد و آیا فاطمه جراره، اسلام باوقار، فیصل دانش، کیانوش جهانبخش، مجید عسکری زاده، آبتین امیری، پرویز سالاری، احمد عامری، فرزانه آرامش، جواد بلارک و هومن رفیعی بندری به‌عنوان منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر بندرعباس بار دیگر معرفی خواهند شد یا تغییراتی صورت خواهد گرفت؟!

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.