هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول و دور از واقعیت آمریکا حق ندارد برای سیاست‌های ایران در منطقه تعیین تکلیف کند/حق اقدامات قانونی را برای خود محفوظ می داریم مسکو: تشدید فشارهای آمریکا باعث سرسخت‌تر شدن مواضع ایران می‌شود بررسی احتمال خروج ایران از برجام توسط «الجزیره»

آیت الله غرویان: حضور میلیونی مردم، تجلی عزت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بود

مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز با حضور مسئولان استان هرمزگان در مسجد قدس بندرعباس برگزار شد.

بازخبر /مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز با حضور مسئولان استان هرمزگان در مسجد قدس بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در این مراسم که عصر امروز از ساعت ۱۵:۳۰ در مسجد قدس بندرعباس با حضور چهره‌هاى سیاسی، مسئولان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و سایر قشرهای مختلف جامعه برگزار شد.

در هنگام ورود به مسجد شهریار مشیری، محمود رئوفی، جاسم جادری، علی رئوفی، حجت‌الاسلام محمد ذاکری ، عباس شیرخانلو، احمد پویافر و علیرضا پاک‌دامن به‌عنوان میزبانان این مراسم از حاضرین استقبال می‌کردند.

در این مراسم آیت‌الله محسن غرویان بابیان اینکه بهترین گرامی داشت برای یک شخصیت این است که در خصوص اندیشه‌های او صحبت کنیم، اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یکی از ارکان اصلی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران و به تعبیر برخی بزرگان عقل نظام و از اعضای هیئت‌امنای انقلاب بود و باید در این اوصاف درنگ کرد و عظمت شخصیت تأثیرگذار ایشان را دریافت.

وی بابیان اینکه خداوند مقلب‌القلوب را شاکرم که بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی قلب‌های بسیاری از افراد را تکان داد و به فکر فروبرد که چرا قبل از درگذشت ایشان به عمق شخصیتش توجه نکردیم، افزود: باید قدری فکر کنیم که نکند در زمان حیات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به ایشان ظلم کرده باشیم، غفلت کرده باشیم، شخصیتش را نشناخته و حرف‌هایی در خصوص او گفته باشیم که در حق ایشان و شخصیتش نباشد و لازم باشد استغفارکنیم.

آیت‌الله غرویان ادامه داد: برای مثال به دکتر بهشتی هم خیلی‌ها حرف‌هایی را نسبت دادند که بعد از شهادت مظلومانه‌شان استغفار کردند و گفتند غافل بودیم.

این روحانی اصولگرا دست الهی را در این حادثه غمبار دخیل دانست و اضافه کرد: حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نشان‌دهنده نوع رفتار و منش ایشان در حق مردم بود و از این حضور میلیونی دل‌ها کشف می‌کنیم که او مرد خدا بود.

وی با اشاره به اینکه شخصیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بسیار گرامی بود و کاشف آن‌هم حضور قلوب مؤمنین بود، تصریح کرد: یک طلبه و نوجوان از روستایی اطراف رفسنجان تحصیل و جهاد می‌کند و به درجه‌ای می‌رسد که رؤسای جمهور و سران دیپلماتیک جهان به سفارت‌خانه‌های ایران رفته و در برابر عکسش ادای احترام و کرنش می‌کنند.

آیت‌الله غرویان بابیان اینکه قانون علیت می‌گوید هیچ معلولی بدون علت نیست، خاطرنشان کرد: محبوبیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی علتی دارد و آن تلاش‌ها و مجاهدت‌های این شخصیت بزرگ است.

این استاد حوزه اضافه کرد: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مصداق کلام خداست که می‌فرمایند عزت از آن خدا، رسول او و مؤمنین است.

وی با اذعان به اینکه توفیق حضور در شورای عالی آزاداندیشی به ریاست آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و شرکت در جلسات علمی با ایشان را داشتم، عنوان کرد: بینش و جهان‌بینی او به دین، دنیا، سیاست، حکومت و علوم دنیوی بسیار عجیب بود و با استناد به آیات قرآن پاسخگوی تمامی سؤالات در تمامی رشته‌ها بود و عموم مردم با این بعد از شخصیت او آشنایی زیادی نداشتند و ما در جلسات علمی به نبوغ و استعداد عمیقشان پی می‌بردیم.

این چهره سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یک نظریه‌پرداز بافکرهای نو بود، ابراز کرد: ایشان معتقد به پیوند علم و دین، دانشگاه و حوزه و همچنین تکریم اساتید و دانشجویان بود.

آیت‌الله غرویان بینش و نگرش آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را وسیع و کلان دانست و افزود: نسبت به حرف‌هایی که به ایشان نسبت می‌دادند بی‌توجه بود و بیشتر وقتشان را صرف افکار و افعال کلان می‌کرد.

وی بابیان اینکه اسلام آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی کاربردی، مدیریتی و دنیا و آخرت‌گرایانه بود، اظهار کرد: ایشان معتقد بود اسلام باید دنیای انسان و حکومت را مدیریت کند، باید اهل سیاست بوده نظام‌های سیاسی جهان را مطالعه کنیم و اسلام را در کنار آن‌ها ارائه کنیم و به نظریه‌پردازی در خلأ اکتفا نکنیم.

این روحانی اصولگرا با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی معتقد به اسلام رحمانی بود اضافه کرد: نباید آن‌قدر دین را سخت و متحجرانه تفسیر و ارائه کنیم که جوانان از آن فرار کنند چراکه اسلام دینی است که غم، شادی، دنیا و آخرت را باهم دارد.

شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی بابیان اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تا آخرین روز و آخرین لحظات زندگی پربرکتشان مشغول کار بود، بیان کرد: آیت‌الله مصباح یزدی همیشه از ایشان به‌عنوان فردی متواضع که همواره گوش‌به‌فرمان مقام معظم رهبری بود یادکرده و اذعان می‌کرد که بنده درس تواضع را می‌دهم و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی آن را عمل می‌کند.

آیت‌الله غرویان با تأکید بر اینکه سخنرانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در کرسی ملاقات با سیاستمداران جهان ، فرماندهی‌شان در جنگ و مدیریتشان در سازندگی الگو بود، گفت: اگر خدا بخواهد کسی محبوب دل‌ها باشد و همه عالم هم بخواهند او را ذلیل کنند، نمی‌شود و بالعکس.

وی با تأکید بر اینکه حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تجلی عزت ایشان بود، افزود: این عالم مجاهد با اشک‌های جاری و دل‌های محزون مردم بدرقه و در کنار امام، پیر و مرشد خود آرام گرفت.

این روحانی اصولگرا عطوفت و رقیق‌القلب بودن را از صفات دیگر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی دانست و اظهار کرد: بسیاری این را ضعف ایشان می‌دانستند اما درواقع این لطف الهی است که قلبی رقیق باشد.

آیت‌الله غرویان در پایان با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خود را خادم مردم می‌دانست، خاطرنشان کرد: امیدوارم از شخصیت بزرگ ایشان الگو گرفته و ادامه‌دهنده راهش باشیم.

همچنین استاندار هرمزگان بابیان اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ابرمرد تاریخ انقلاب بود، گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم رئیس‌جمهور بود و هم رئیس‌جمهور ساز شد، هم رئیس مجلس بود و هم مجلس ساز شد و چهره خوش‌نام ایشان در قبل و بعد از انقلاب و مبارزات ایشان در پیروزی انقلاب بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

جاسم جادری افزود: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مکتب‌ساز شد و از همان ابتدای مبارزات بر مسیر حکمت، تدبیر، عقلانیت و اعتدال پافشاری کرد و به‌ دور از افراط‌وتفریط این خط را در جامعه نهادینه کرد و امروز فکر و راه او در جامعه رشد و نمو پیداکرده است.

وی بابیان اینکه چهره خوش‌نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قبل و بعد از انقلاب و مبارزات ایشان در پیروزی انقلاب بر کسی پوشیده نیست، ادامه داد: ایشان درد مردم را می‌شناخت و یاور محرومان بود و برای خود از انقلاب چیزی جز ایثار و تلاش و فداکاری برنداشت و برخلاف مطالبی که عده‌ای علیه ایشان مطرح می‌کردند، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مظلومیت دار فانی را وداع گفت و نه بیمارستان تخصصی داشت و نه پزشکان متخصص به دنبال او بودند.

جادری بابیان اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای انقلاب از دارایی خود گذشت، افزود: ایشان به دلیل مکنت مالی که داشت برای خیلی از طلاب قبل از انقلاب خانه ساخت و جزء ایثار و فداکاری چیز دیگری نداشت.

وی بابیان اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی محرم راز امام راحل و مقام معظم رهبری بود، عنوان کرد: ایشان تنها سیاستمدار در کشور است که رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، فرمانده جنگ، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

جادری بابیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همه وجود خود را برای انقلاب و نظام فدا کرد، تصریح کرد: ایشان در هر جایگاهی حضور می‌%

پسندیدم(2)نپسندیدم(1)
کلمات کلیدی: ، ،