هم اکنون عضو کانال تلگرام بازخبر شوید
استقبال بندرعباس از بهار ۹۷ / دایره تی وی از تأکید بر رعایت اخلاق اسلامی توسط مأموران ناجا تا احضار شاهدان صحنه جنایت عادت وحشتناک استقلال شفر/ این نقطه ضعف نیست؟ تروئیکای اروپایی برای حفظ برجام تحریم‌های جدید علیه ایران پیشنهاد کردند+ جزئیات

«واقعیت شخصی» ۱۱ عکاس به‌نمایش درمی‌آید

نمایشگاه گروهی عکس‌ با عنوان «واقعیت شخصی» از روز جمعه ۳۰ مهرماه ۹۵ در گالری تار و پود شیراز گشایش می‌یابد.

 باز خبر,در این نمایشگاه ۴۴ عکس در ابعاد ۳۲ ×۳۲ از ۱۱ عکاس با نمایشگاه‌گردانی نیلوفر فلکیان به نمایش در می‌آید.

عکاسان شرکت کننده در نمایشگاه «واقعیت شخصی» الناز امینی، پیمان پوست دوزان، روزبه روزبهانی، شیوا شهباز، مرتضی فرهنگی، نیلوفر فلکیان، مسعود قرائی، علی کاظمی، نسام کشاورز، نعما محمدیان روشن و مرتضی نیک نهاد هستند.

درقسمتی از بیانیه‌ی این نمایشگاه به قلم نعما محمدیان روشن می‌خوانیم: «عکاسی اساسا قدرتش را از نامیرا کردن لحظاتی می‌گیرد که عکاس انتخاب می کند. این نامیرایی در خود حامل وجه قوی دیگری نیز هست و آن، قدرت شکل‌دهی به روایتی است که خود حاصل گسترش پرسپکتیو و دید ماست.

هر چند عکاسی در ظاهر، آینه‌وار واقعیت بیرونی را منعکس می‌کند اما نوع نگرش ما از طریق عکس، به شدت با دیدن معمولی جهان متفاوت است. علت این تفاوت، قدرت خاص عکاسی است: عکس‌ها این قدرت را دارند که واقعیت را تغییر دهند. نه به معنای تغییر عامدانه بلکه ذات عکس به گونه‌ای است که می‌تواند واقعیت را به گونه‌ای جلوه دهد که به طور معمول دیده نمی‌شود و به همین علت، عجیب، غریب یا غیرواقعی جلوه می‌کند.

چنین عکس‌هایی یک فاصله ایجاد می‌کنند بین چیزی که بازنمایی می‌کنند و چیزی که ما از واقعیت می‌دانیم. این فاصله ذهنی همراه با آن باور ذهنی که عکس، بازنمایی واقعیت است، ذهن را به بازی می‌گیرد و باعث توجه چندباره به عکس‌می‌گردد. از سوی دیگر، این مفهوم را می‌توان به “دگرگون سازی واقعیت”  تعبیر کرد. این حس در برابر یک تصویر نقاشی که سعی در بازی با واقعیت دارد، هیچ‌گاه ایجاد نخواهد شد چون ذهن ما می‌داند که تصویر نقاشی، بازنمایی صادق واقعیت نیست در حالیکه عکاسی در ذات خود، چنین حسی در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. این تاثیر ذهنی باعث گسترش قدرت روایی خواهد شد

طراح پوستر این نمایشگاه احمدعلی عسلی است.

گشایش نمایشگاه «واقعیت شخصی» -که با حمایت بخش خصوصی برگزار می‌شود- روز جمعه ۳۰ مهر ساعت ۱۸ و ادامه نمایشگاه همه روزه تا ۵ آبان ساعت ۱۰-۱۳ و ۱۷-۲۲  در  نگارخانه تار و پود به نشانی شیراز، چهارراه حافظیه ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس خواهد بود.

«واقعیت شخصی» پس از شیراز در شهرهای دیگری چون اصفهان، رشت، بندرعباس … و در نهایت تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.

واقعیت شخصی
پسندیدم(3)نپسندیدم(0)
کلمات کلیدی: ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.